Badanie praw fizyki w Ogrodzie Doświadczeń

W piątek 15 września 2017 roku klasy 7a, 7b i 7c pod opieką wychowawców i nauczyciela fizyki udały się na wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Pod profesjonalnym okiem Pań przewodniczek uczniowie zagłębili się w tajniki przygotowanych tam ekspozycji. Niektóre z nich ukazywały zjawiska i prawa występujące powszechnie w przyrodzie (wiry wodne, pływanie ciał), inne, choć na co dzień spotykane, przyprawiały w zdumienie naszych uczniów (równoważnia, połączone ze sobą huśtawki).
          Uczniowie z zainteresowaniem oglądali, komentowali, testowali na sobie, słuchali i doświadczali wszystkiego, co zostało im zaproponowane na terenie Ogrodu. Mogli zaobserwować w praktyce zasadę zachowania energii, odbicie fal dźwiękowych, przetestować złudzenia optyczne, czy przekonać się, jak ważny jest rozkład sił, przy pokonywaniu przeszkód czy też utrzymaniu równowagi. Pobyt w Ogrodzie Doświadczeń spodobał im się na tyle, że po skończonym zwiedzaniu z przewodnikami wyrazili chęć ponownego przetestowania niektórych ekspozycji. Każdy uczeń miał możliwość powrotu do miejsc najbardziej go interesujących. Nie tylko doświadczenia fizyczne, ale także ekspozycje roślinne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wycieczka była niezwykle cennym elementem wzbogacającym proces nauczania przedmiotów przyrodniczych. Kontakt z przygotowanymi doświadczeniami i ekspozycjami w sposób widoczny wpłynął na pogłębienie i zrozumienie wielu praw przyrody.

Jolanta Deńca-Bobek