CENTRUM SZKŁA I CERAMIKI

W listopadzie uczniowie klas piątych i szóstych wraz z wychowawczyniami zwiedzili Centrum Szkła i Ceramiki, miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża historię oraz technologię sztuki szklarskiej. Uczniowie wspólnie odkryli fascynujący proces formowania szkła i spróbowali swoich sił w zawodzie hutnika - szklarza. Zostali zapoznani przez przewodników z historią jednego z największych przedwojennych zakładów przemysłowych Krakowa. Obejrzeli wystawę prac polskich artystów współczesnych, oferującą oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła kolorowego, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię). Przewodnik pokazał stałą ekspozycję "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" dotyczącą historii i technologii szklarstwa, obejmującą zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Zajęcia obejmowały również warsztaty tradycyjnego zdobienia szkła. Wycieczki klas zostały zorganizowane przez panią Dominikę Dąbrowską.
KLASA 5
KLASA 6