Gimnazjum w Modlnicy

Poprzednie lataZ ŻYCIA SZKOŁY - rok szkolny 2015/2016


Warsztaty w Muzeum Etnograficznym  |   WARSZTATY PSYCHOLOGICZNO-PLASTYCZNE "OD KORZENIA PO KONAR"  |   FESTIWAL NAUKI  |   Turniej TRZYMAJ FORMĘ  |   Współpraca gimnazjalistek z Biblioteką.  |   "Czwartkowe czytanie"  |   WALENTYNKI 2016  |   Druga światowa noc z przygodami Harrego Pottera  |   "DZIADEK DO ORZECHÓW" W OPERZE KRAKOWSKIEJ  |   W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE  |   "Szlachetna Paczka"  |   SIDZINA 2015  |   Konkurs EC(H)O  |   Archipelag Skarbów  |   Gra terenowa.  |   Targi Książki  |   Spotkanie z Panią nadkomisarz Joanną Czechowską.  |   XIII "Rajd Neandertalczyka"  |   NOC NAUKOWCÓW  |   Akademickie Centrum Kreatywności  |   SPOTKANIE Z POLICJĄ  |   INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


Warsztaty w Muzeum Etnograficznym

    2 czerwca klasa Ia odwiedziła Muzeum Etnograficzne mieszczące się przy pl. Wolnica w Krakowie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. "Gramatyka kultury". Zajęcia rozpoczęły się w zrekonstruowanej izbie podhalańskiej a następnie uczestnicy przenieśli się na pierwsze piętro budynku, gdzie zapoznali się z częścią ekspozycji i pracowali nad zagadnieniem ciężaru emocjonalnego rozmaitych słów np. takich jak wiedźma oraz niewolnica. Z Kazimierza gimnazjaliści spacerem przeszli na pl. Szczepański, by w Kamienicy Szołayskich odwiedzić stałą wystawę poświęconą polskiej poetce noblistce - "Szufladę Szymborskiej". Po udanym dniu w dobrych nastrojach wszyscy wrócili do Modlnicy.

WARSZTATY PSYCHOLOGICZNO-PLASTYCZNE "OD KORZENIA PO KONAR"

    W kwietniu, w trakcie trzech cotygodniowych spotkań, uczniowie klasy Ia brali udział w warsztatach psychologiczno-plastycznych pt. "Od korzenia po konar". Poszczególne ich etapy zbudowane były w oparciu o kluczowe hasła: "Ja drzewo", "Kolory moich uczuć" oraz "Drzewo życia". Uczestnicy przedstawiali siebie nawzajem, starali się pokazać drzemiące w poszczególnych osobach oraz w grupie uczucia, aż wreszcie zasadzili wspólnie drzewo, które stało się połączeniem natury i kultury. Wymaga ono również odpowiedzialności, by mogły wykiełkować zasiane przez uczniów nasiona umieszczone na drzewku. Na stałe umieszczone zostało po warsztatach w sali klasowej. Współdziałanie miało istotny walor integracyjny.
Spotkania warsztatowe odbywały się w ramach zajęć z plastyki oraz lekcji wychowawczych.

zdjęcia

FESTIWAL NAUKI

    Młodzież gimnazjalna, w ramach realizacji projektów edukacyjnych, przygotowała dla swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej - FESTIWAL NAUKI.
    Hasłem przewodnim festiwalu były "Zmysły człowieka". Uczniowie klas drugich przygotowali szereg doświadczeń i pokazów, dotyczących odbioru świata za pomocą zmysłów. Każdy mógł zbadać swój smak, dowiedzieć się czy jest smakoszem, poznać iluzje i złudzenia optyczne oraz odpowiedzieć na pytanie czy nasze oczy mogą kłamać?
    Młodzież poprzez zabawę uczyła swoich młodszych kolegów oraz gości, którzy odwiedzili w tym dniu szkołę.

zdjęcia

Turniej TRZYMAJ FORMĘ

    Już po raz kolejny gimnazjaliści z gminy Wielka Wieś włączyli się do ogólnopolskiego programu "Trzymaj formę". To inicjatywa, której celem jest edukacja żywieniowa i promocja aktywnego trybu życia wśród młodzieży. W gimnazjum w Białym Kościele w ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano turniej "W zdrowym ciele zdrowy duch", do którego dołączyli także uczniowie z Modlnicy. Każda ze szkół wystawiła po trzy drużyny - klas pierwszych, drugich i trzecich. Zabawa zaczęła się od rozgrzewki. Potem zawodnicy przeszli do właściwych konkurencji. Były nimi: sztafeta, skoki przez linę, piramida gimnastyczna, przeciąganie liny oraz test wiedzy związanej ze zdrowym żywieniem. Po podsumowaniu punktów zwycięzcą okazała się reprezentacja klas II z Białego Kościoła, drugie miejsce zajęli gimnazjaliści z klas III z Modlnicy, a trzecie klasy I z Białego Kościoła.
W ogólnej klasyfikacji " Puchar Trzymaj Formę" zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Białym Kościele.


Współpraca gimnazjalistek z Biblioteką.

    Przykłady zaangażowania uczniów Gimnazjum w życie szkoły we współpracy z Panią Bronisławą Czajowską - kierownikiem Biblioteki:

Poprzez prezentację postaci bajkowych dnia 15 marca 2016 roku podczas Dnia Otwartego w przebraniu stojąc przed drzwiami Biblioteki szkolnej zapraszali Rodziców wraz z dziećmi do jej odwiedzenia, rozdawali naklejki i zakładki do książek. Dzieci chętnie z zainteresowaniem i zaciekawieniem oglądały Bibliotekę, rozmawiały ze starszymi kolegami i koleżankami.

Inną formą działalności uczniów Gimnazjum jest comiesięczne czytanie, wtedy to Gimnazjaliści odwiedzają pobliskie Przedszkole i tam najpierw czytają rożne bajki i baśnie, a następnie w rozmowie z Przedszkolakami (zadając pytania) dowiadują się czy dzieci zrozumiały przeczytany tekst. Zawsze miło spędzają czas poprzez wspólne zabawy na dywanie, w kółku, wspólny śpiew.

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" uczniowie Gimnazjum odwiedzają też klasy "O". Tam również czytają bajki wybrane i zaproponowane przez dzieci, które chętnie słuchają. Panuje wtedy zupełna cisza tak, aby żadnego słowa z bajki nie zgubić. Wydaje się, że dzieci przenosząc się w świat baśni stają się lepsze, grzeczniejsze. Czasem dopytują co dalej, czasem trzeba dodać jakieś własne zakończenie.

Przed nami jeszcze kilka spotkań, na pewno bardzo oczekiwanych zarówno przez młodszych jak i starszych uczniów naszej Szkoły.

zdjęcia
Czytanie w klasach 0"a" i 0 "b"

"Czwartkowe czytanie"

    "Czwartkowe czytanie" - uczniowie klas III z naszego Gimnazjum w bieżącym roku szkolnym podjęli się bardzo odpowiedzialnego zadania włączając się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Raz w miesiącu odwiedzają swoich młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola oraz z klas 0"a" i 0"b" czytając im bajki, baśnie, wiersze - a potem wspólnie rozmawiają, bawią się spędzając czas w miłej atmosferze.

WALENTYNKI 2016

    W poniedziałek dnia 15 lutego obchodziliśmy w naszej szkole dzień św. Walentego. Tydzień wcześniej ruszyła poczta walentynkowa, dzięki której nasi uczniowie mogli przekazać walentynkę swojej sympatii. Dla uczniów, którzy nie zdążyli kupić walentynek, samorząd uczniowski udostępnił kartki, które mogli zaadresować do wybranych przez siebie osób. W tym dniu szczęśliwym kolorem był czerwony, który symbolizuje miłość. Aby przenieść uczniów w klimat dnia zakochanych na przerwach mogliśmy usłyszeć wiele piosenek o tematyce miłosnej.

Druga światowa noc z przygodami Harrego Pottera

Dear Muggles, Wizards and Witches,

Welcome to this special

Harry Potter Book Night 2 party at

Gimnazjum in Modlnica...

        Tymi słowami rozpoczęła się druga światowa noc z przygodami Harrego Pottera ogłoszona przez brytyjskie wydawnictwo Bloomsbury, do której dołączyli uczniowie i absolwenci Gimnazjum w Modlnicy oraz goście z Gimnazjum w Białym Kościele. Idea Harry Potter Book Night została stworzona po to, by przekazywać magię stworzonej przez J. K. Rowling serii o "chłopcu, który przeżył..." następnym pokoleniom. Celem imprezy jest zaszczepienie w młodych ludziach miłości do książek i ukazanie czaru, który w sobie w niosą, budzenie wyobraźni oraz umożliwienie spędzenia czasu na beztroskiej zabawie. Organizatorkami przedsięwzięcia w Gminie Wielka Wieś były Anna Galus i Katarzyna Borkowska - nauczycielki z Gimnazjum w Modlnicy, które nawiązały współpracę z wydawnictwami Bloomsbury i Media Rodzina. Wszyscy goście spełnili wymagania uczestnictwa. Poza przeczytaniem książki "Harry Potter i Komnata Tajemnic" oraz przygotowaniem fantastycznego przebrania, przynieśli ze sobą doskonały humor. Uczestnicy zabawy mieli możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim, bowiem cała impreza była prowadzona dwujęzycznie (po polsku i angielsku). Uczniowie wykazali się ponadprzeciętną znajomością książek, zaangażowaniem w przygotowanie dekoracji i wytrzymałością, gdyż zabawa trwała do świtu. Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia ze strony Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi, GOKiS-u, Działu Promocji Gminy Wielka Wieś i dyrektor Gimnazjum w Modlnicy Doroty Nowak. W czasie imprezy podjęto działania skierowane do młodzieży w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poprzez pozalekcyjne zajęcia kulturalne i edukacyjne, promując w ten sposób zdrowy i trzeźwy tryb życia. Za pozyskanie dodatkowych funduszy na zakup odpowiednich lektur dla młodzieży i współpracę serdecznie dziękujemy pani Joannie Patej, dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkiej Wsi oraz Wydawnictwu Media Rodzina, które przekazało materiały do wykorzystania na imprezie i ufundowało nagrody książkowe dla uczestników.

    Z niecierpliwością oczekujemy przyszłorocznej nocy z trzecią częścią serii - "Harry Potter i Więzień Azkabanu".


      It's time to
pass the magic on...

album zdjęć

"DZIADEK DO ORZECHÓW" W OPERZE KRAKOWSKIEJ

    W rok 2016 część uczniów gimnazjum postanowiła wkroczyć tanecznie, obcując ze sztuką w najwyższym wymiarze. 8 stycznia prawie wszyscy pierwszoklasiści oraz kilkoro drugoklasistów udało się do Opery Krakowskiej na spektakl baletowy pt. "Dziadek do orzechów". Wszyscy byli pod dużym wrażeniem klasy tancerzy oraz efektu artystycznego, jaki stworzyli na scenie. Piękna opowieść o tym, że we śnie wszystko jest możliwe, zauroczyła widzów szczelnie wypełniających salę opery, w tym uczniów naszego Gimnazjum. Wielu postanowiło, że to nie ostatni ich kontakt z baletem oraz że muszą przybliżyć tę dziedzinę sztuki innym członkom swoich rodzin. Liczymy czas do kolejnego tak udanego udziału w wydarzeniu kulturalnym.

W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE

    22 grudnia był ostatnim dniem zajęć szkolnych przed świętami Bożego Narodzenia. Jak zawsze towarzyszyła nam wtedy szczególna atmosfera będąca mieszanką uroczystego nastroju, szacunku wobec tradycji i zamiłowania do niej. Każda klasa urządziła spotkanie przy opłatku. Popłynęły serdeczne życzenia, po całej szkole roznosiły się zapach wigilijnych potraw, melodie kolęd oraz międzyludzka życzliwość. Nie zabrakło również świątecznego apelu na sali gimnastycznej, podczas którego uczniowie Szkoły Podstawowej wystawili pięknie przygotowane jasełka.

"Szlachetna Paczka"

    Szlachetna paczka co roku łączy tysiące osób w mądrym pomaganiu. Do tych osób należą uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły, którzy na początku grudnia wspólnie przygotowali paczkę dla potrzebującej rodziny. Efekt był znakomity, w ciągu jednego tygodnia udało się uzbierać wiele artykułów spożywczych, środków czystości, odzież, pościel, a nawet urządzenia gospodarstwa domowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

SIDZINA 2015

    Od 7 do 11 grudnia 2015 roku klasa 3B wyjechała na białą szkołę do Sidziny. Uczniowie zamieszkali na ten czas w Domu Wczasów Dziecięcych. Oprócz zajęć lekcyjnych, mieli możliwość również zwiedzić okolicę. Uczestnicy pełnili też dyżury przy śniadaniach, obiadach i kolacjach. Każdego wieczoru odbywały się dyskoteki, na których wszyscy świetnie się bawili. W trzecim dniu wycieczki, opiekunowie zorganizowali im turniej sportowy. W przed ostatni dzień, uczniowie zorganizowali przyjęcie niespodziankę dla swojego kolegi z okazji urodzin. Natomiast codziennie w wolnym czasie wszyscy grali w ping-ponga, nawet Pani wychowawczyni.

Konkurs EC(H)O
Environmental changes human obligation.

    26 listopada 2015 r. w Zespole Szkół w Zielonkach przedstawiciele 6 gimnazjów rywalizowali w finale konkursu ekologicznego. Najlepsi okazali się gimnazjaliści z Raciborowic, tuż za nimi gimnazjum z Modlnicy, a na trzecim miejscu uplasowało się gimnazjum z Zielonek.
Gratulujemy młodzieży wiedzy ekologicznej, relacja z konkursu niebawem na zielonki.pl.

Archipelag Skarbów

    W dniach 29.10.2015 - 30.10.2015r. uczniowie wszystkich klas drugich oraz trzecich gimnazjum w Modlnicy uczestniczyli w przedsięwzięciu profilaktycznym "Archipelag Skarbów". Inicjatorami oraz koordynatorami realizacji programu w szkole byli: pan Grzegorz Kołacz oraz pedagog szkolny Katarzyna Blak. Celem programu, rekomendowanego m.in. przez MEN, było wskazanie w życiu takich wartości jak odpowiedzialność, godność, miłość, przyjaźń, koleżeństwo, rodzina w okresie kształtowania własnej tożsamości młodzieży. Program dotykał tematu uzależnień, przemocy oraz przedwczesnej inicjacji seksualnej. Z pewnością miał charakter profilaktyczny, wychowawczy i przyczyni się do nabywania umiejętności społecznych przez uczniów naszej szkoły.

Gra terenowa.

    Dnia 28 października 2015 roku uczennice Gimnazjum w Modlnicy uczestniczyły w Grze terenowej pt. "Małopolska w literaturze, literatura w Małopolsce" zorganizowanej przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie w ramach konkursu literacko-plastycznego. Projekt stanowił realizację zadania publicznego Województwa Małopolskiego w dziedzinie edukacji, w 2015 r. pn. "Małopolskie czytanie". Celem gry terenowej było: rozbudzanie twórczej inwencji ucznia oraz kształtowanie samodzielnego i twórczego myślenia, a przede wszystkim: rozwijanie umiejętności współpracy w grupie. Staramy się wziąć w różnych wydarzeniach czytelniczych przy uwzględnieniu współpracy z bibliotekami oraz rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów. Zadaniem uczestników gry było wykonanie zadań przewidzianych przez Organizatora. Gra miała charakter edukacyjno - rozrywkowy, do wykonania było kilka bardzo trudnych zadań, które nie wymagały od uczestników przygotowań, ale raczej zdolności, kreatywności i umiejętności szybkiego myślenia oraz zaangażowania. Jej celem było: wprowadzić uczniów w świat małopolskiej literatury.

zdjęcia - gra terenowa

Targi Książki

    23 października 2015 roku 40 uczniów z Gimnazjum w Modlnicy wzięło udział w wycieczce do Krakowa na Targi Książki. Celem wyjazdu było rozwijanie kompetencji czytelniczych i zainteresowania wydarzeniami związanymi z powstawaniem książki.
    Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu "Boy 7", spotkaniu z autorką książki Mirja Mous. Zwiedzając centrum wystawiennicze targów każdy mógł oglądać prezentowane pozycje książkowe, porozmawiać z wydawcami, a także dokonać zakupu wybranych przez siebie książek, a nawet jak był obecny autor, to można było poprosić o autograf.

Spotkanie z Panią nadkomisarz Joanną Czechowską.

    Dnia 22 października 2015r. naszą szkołę odwiedził Gość Specjalny. Uczniowie klas 1 i 3 gimnazjum spotkali się z Panią nadkomisarz Joanną Czechowską - policjantką oraz gwiazdą popularnego serialu telewizyjnego W11. Pani Komisarz rozmawiała z młodzieżą o narkotykach, dopalaczach, a także przestępczości wśród młodych ludzi. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zapytać o interesujące ich regulacje prawne, a także o pracę w policji i na planie serialu. Spotkanie było dla uczniów bardzo interesujące, gdyż poruszało ważne w tym wieku zagadnienia.

XIII "Rajd Neandertalczyka"

    Dnia 25 września 2015 roku odbył się XIII RAJD NEANDERTALCZYKA - rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na terenie których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu była szkoła w Skale.
    Na trasie Rajdu znajdowały się cztery punkty kontrolne, przy których należało wykazać się wiedzą z zakresu geografii i historii OPN, umiejętnością rozpoznawania liści drzew, krzewów oraz obiektów i zwierząt umieszczonych na fotografiach. Niektóre z pytań były bardzo trudne, ale młodzież była dobrze przygotowana i nie miała zbyt wielu trudności z odpowiedzią. Niektórzy wykazywali się także znajomością nazw łacińskich poszczególnych drzew i krzewów. Drużyny pokonały trasę około 8 km: ze Złotej Góry przez Ojców, Dolinę Sąspowską, aż do szkoły w Skale - gdzie nagrodzono zwycięzców.
Wszystkim drużynom gratulujemy.

NOC NAUKOWCÓW

    Pokazy, eksperymenty, fascynujący świat nauk matematyczno-przyrodniczych: to wszystko mogli zobaczyć uczniowie, którzy w tym roku wybrali się na Małopolską Noc Naukowców.
Grupa biologów wzięła udział w bliskich spotkaniach z biochemią, biofizyką i biotechnologią. Spotkanie zainaugurował wykład finalisty polskiej edycji konkursu FameLab. Młodzież wzięła również udział w zajęciach praktycznych w Zakładzie Fizjologii I Biologii Rozwoju Roślin, gdzie poznawała kuchnię molekularną. Udział w warsztatach w Zakładzie Biotechnologii Medycznej - to próba odpowiedzi na pytanie - czy komórki można posegregować jak kolorowe pranie? Uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach i pokazach na Wydziale Fizyki poznawali to co niepojęte. Dlaczego rośliny nie więdną w wodzie? Czy olej lub się z wodą? Dlaczego mydło pomaga w praniu? Czy ogórek może świecić? Jak własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D - to niektóre z pytań, na jakie mogli znaleźć odpowiedź uczniowie, uczestniczący w warsztatach.
Wyjazdy na Małopolską Noc Naukowców to tradycja naszej szkoły. Czekamy z niecierpliwością na następne.

Akademickie Centrum Kreatywności

    Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy, jako jedna z czterech szkół z województwa małopolskiego, uczestniczył w projekcie Akademickie Centrum Kreatywności, finansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka. Projekt dotyczył badania sposobów wdrożenia metodologii "odkrywania poprzez dociekanie" (IBL) wraz ze spójną z nią strategią kształtującego oceniania uczniów na lekcjach przyrody w szkole podstawowej.
    Podsumowaniu projektu towarzyszyła wizyta ekspertów z Europy w Gimnazjum w Modlnicy. Naukowcy mieli możliwość uczestnictwa w lekcji biologii, poznania opinii uczniów i nauczycieli na temat metody IBL i oceniania kształtującego.
    W czasie konferencji ,podsumowującej projekt, eksperci z Europy przedstawili nowoczesne metody edukacji uczniów, młodzieży oraz nauczycieli. Prelegentem z terenu naszej gminy była pani Bożena Turek - dyrektor Gimnazjum w Białym Kościele, która przedstawiła realia dotyczące wdrażania oceniania kształtującego w szkołach /Zmiana roli nauczyciela: z nieomylnego solisty w przyjaznego inspiratora /. Po wykładach odbyła się dyskusja dotycząca przyszłości edukacji w Polsce i w Europie oraz możliwości wprowadzenia metodologii IBL do szkół na szeroką skalę.

SPOTKANIE Z POLICJĄ

    18 września 2015 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Policji, którzy przygotowali ciekawe prelekcje dla uczniów. Klasy 1-3 Szkoły Podstawowej obejrzały bajkę i wysłuchały krótkiej prelekcji na temat bezpieczeństwa. Z kolei uczniowie klas 4-6 oraz uczniowie klas 1-3 gimnazjum mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej odpowiedzialności karnej nieletnich. Zajęcia te zwiększyły świadomość uczniów w zakresie prawa oraz bezpieczeństwa m.in. w Internecie. Po zakończonej prelekcji uczniowie mieli okazję zapytać funkcjonariuszy o nurtujące ich kwestie dotyczące przepisów.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

    1 września 2015 r. mszą świętą w kościele parafialnym w Modlnicy rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. Po mszy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie część oficjalną rozpoczął uroczysty śpiew Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu całej społeczności Gimnazjum w Modlnicy w obecności pocztów sztandarowych.
Pani dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego mgr Dorota Nowak przywitała wszystkich bardzo serdecznie, życząc uczniom wysokich wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. W swoim wystąpieniu Pani dyrektor nawiązała do rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Przypomniała też o bezpieczeństwie w szkole i poza szkołą.
    Po zebraniu ogólnym odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami.

Powrót na początek strony