Gimnazjum w Modlnicy

Poprzednie lataZ ŻYCIA SZKOŁY - rok szkolny 2013/2014


  FESTYN DLA NAJMŁODSZYCH   |   Krakowiak na Rynku   |   Finał wojewódzki turnieju Coca cola cup   |   "Lekcja z gadami"   |   WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY   |   "ŚMIECENIE ODPADA"   |   "Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy" - uczestnictwo w projekcie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi.   |   Niedziela palmowa - występ na Rynku Krakowskim   |   Poranek Wielkanocny   |   11. Festiwal Podróżników "Trzy Żywioły"   |   Dzień Wiosny   |   Spotkanie z Łukaszem Pieterem w ramach projektu "Link do przyszłości"   |   200. rocznica urodzin Oskara Kolberga - patrona Gimnazjum w Modlnicy - 21 lutego 2014 r.   |   Jasełka   |   Mikołajki 2013   |   Dyskoteka andrzejkowa   |   Spotkanie z aktorką   |   Święto Niepodległości   |   Ślubowanie klas pierwszych   |   Pierwsza dyskoteka   |   SAMORZĄDOWY DZIEŃ CHŁOPAKA   |   IWYBORY SAMORZĄDOWE   |   Inauguracja projektu "PALENIE JEST SŁABE"   |   Małopolska Noc Naukowców   |   Gimnazjum w Modlnicy po raz II uczestniczyło w Rajdzie Neandertala  |   Inauguracja roku szkolnego 2013/2014FESTYN DLA NAJMŁODSZYCH

    W dniu 12 czerwca 2014 roku w Modlnicy odbył się Festyn dla Najmłodszych zorganizowany przez uczniów naszego gimnazjum, pod kierunkiem pani Marty Wacławik i pani Moniki Knapik. 13 czerwca zaś razem z nami bawili się uczniowie ze szkoły w Modlniczce. Celem imprezy było w sposób aktywny zagospodarować czas w szkole, a także zintegrować dzieci. Zabawa w Modlnicy zaczęła się od przedstawienia, pantomimy pt. ,,Brzydkie Kaczątko" w wykonaniu uczniów gimnazjum, nad którymi pieczę sprawowała pani Marta Duda. Na wszystkie dzieci czekało mnóstwo atrakcji a wśród nich: zabawy sportowe i muzyczne, a także plastyczne. Dzieci mogły się trochę pobawić, a także pobrudzić. Po zajęciach artystycznych powstały wspaniałe prace plastyczne. Mamy nadzieję, że uczniom ta zabawa się podobała, a wrażenia pozostaną na długo.


Krakowiak na Rynku

    Przygotowany przez Annę Galus i Dariusza Konieczkowicza program artystyczny na uroczystość 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum odniósł duży sukces. Po raz drugi zaprezentowaliśmy go na Dniach Lachnerowskich 18.05.2014 w Modlnicy oraz zostaliśmy zaproszeni przez Teatr Regionalny do zaprezentowania go na Rynku Krakowskim. Występowaliśmy dwukrotnie: 25.05.2014r. na Rynku Głównym i 22.06.2014r. na Małym Rynku. Przyśpiewki w wykonaniu dziewcząt: Oli Borkiewicz, Ani Sałaji, Małgosi Wojtaszek, Weroniki Gorajczyk, Sabiny Witek, Weroniki Dziuby, Kamili Kulczyk, Ani Calik, do których przygrywali: na skrzypcach Gabrysia Janik i Marcin Borkiewicz, na klarnecie Justyna Lipińska i harmonii Damian Śliwa oraz popisy solowe Justyny i Marcina zostały gorąco przyjęte przez publiczność, natomiast krakowiak wręcz zachwycił obserwatorów. Krakowiaka prezentowali: Weronika Gorajczyk i Marcin Borkiewicz, Małgosia Wojtaszek i Maciej Habuda, Angelika Mazur i Kuba Maciejaszek, Marta Kawiecka i Janek Janecki, Kasia Janus i Wojtek Kucharski, Iza Król i Paweł Szumiec, Magda Kwinta i Marcin Lach w zastępstwie Barteka Garstki, Sabina Witek i Mateusz Madejewski.
Występ 22.06.14 porzedzony był wizytą na Cmentarzu Rakowickim i złożeniem wieńca na grobie naszego patrona Oskara KolbergaWystęp Zespołu Pieśni i Tańca z Modlnicy na Rynku w Krakowie - film
zdjęcia

Finał wojewódzki turnieju Coca cola cup

    31.05.2014 roku odbył się finał wojewódzki turnieju Coca cola cup. W tym roku w województwie małopolskim w turnieju brało udział 230 zespołów. Gimnazjum w Modlnicy zajęło bardzo wysokie piąte miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Zięba, Dawid Hrabia, Michał Kiełkiewicz, Maciej Habuda, Łukasz Gniecki, Krzysztof Wcisło, Łukasz Kaczor, Jakub Maciejaszek, Mateusz Madejewski, Kacper Pudełko.


"Lekcja z gadami"

    Uczniowie Gimnazjum w maju uczestniczyli w ciekawej lekcji biologii. Tematem zajęć były gady. Pan prelegent opowiedział młodzieży o środowisku życia, etapach rozwoju oraz różnorodności gatunków gadów, szczególnie węży. Niewątpliwie najciekawszym elementem lekcji była możliwość bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami. Uczniowie nie tylko zobaczyli, ale również dotykali całkiem niemałe okazy m.in.: boa tęczowego, boa dusiciela, węża zbożowego czy pytona tygrysiego (również albinotycznego). Dzięki temu przekonali się, że przedstawiciele tej grupy kręgowców, to bardzo delikatne i przyjazne zwierzęta, atakujące w chwili zagrożenia oraz gdy potrzebują pożywienia.
To niecodzienne spotkanie ze zwierzętami poszerzyło wiedzę naszych uczniów nie tylko o informacje na temat wyglądu węży. Dowiedzieli się również, jak są zbudowane, czym się odżywiają, w jaki sposób rozmnażają oraz jak należy z nimi postępować, aby nie zrobić im krzywdy i nie narazić siebie na atak zwierzęcia.

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY

    29 maja 2014 roku, w godzinach 815 - 1100 ,w Gimnazjum w Modlnicy odbyły się pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Gminy. Komisja wyborcza w składzie: Justyna Lipińska, Izabela Król, Aleksandra Janik i Paulina Siembida - nadzorowała przebieg wyborów. Głos oddali wszyscy obecni w tym dniu uczniowie gimnazjum. Mogli zakreślić na karcie maksymalnie pięciu kandydatów. Spośród nich wybrano następujących radnych Młodzieżowej Rady Gminy Wielka Wieś:
1. Anna Calik 71 głosów
2. Marcin Borkiewicz 61 głosów
3. Filip Twardy 58 głosów
4. Kamila Kulczyk 49 głosów
5. Karol Piwowar 46 głosów
Wszystkim serdecznie gratulujemy!

"ŚMIECENIE ODPADA"

    Uczniowie Gimnazjum w Białym Kościele oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy włączyli się w kampanię pt. "CZYSTA MAŁOPOLSKA".
Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży województwa małopolskiego nt. potrzeby selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń, jakie niesie wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów, kształtowanie proekologicznych zachowań w postępowaniu z odpadami w codziennym życiu, utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności poprzez systematyczne, praktyczne działanie związane z selektywną zbiórką odpadów, a także promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami.
W ramach projektu na terenie szkoły prowadzona jest segregacja odpadów, odbywa się także zbiórka baterii i zakrętek.
Młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego na temat recyklingu.
W kwietniu obie szkoły wraz z Urzędem Gminy Wielka Wieś zorganizowały I Gminny Konkurs Plastyczny "Czysta Małopolska", w którym uczniowie przygotowywali komiksy.

Najlepsze komiksy w konkursie zostały nagrodzone:

I miejsca:

Kaja Marschalko
Kacper Dziura
Leon Pączkowski Katarzyna Zielińska
Karolina Hojda

Wyróżnienia:

Izabela Król
Julia Pac
Agnieszka Kowalska
Patrycja Dąbrowska

"Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy" - uczestnictwo w projekcie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi.

    Uczniowie Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Modlnicy zgłosili chęć uczestnictwa w realizacji projektu "Sztuka dla ludu czyli spojrzenie na folklor i graffiti z wyjątkowej perspektywy". Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkiej Wsi pozyskała grant z "Aktywnej Biblioteki" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek na realizację tego projektu, który polegać będzie na zwiększeniu wiedzy dotyczącej lokalnego dziedzictwa wśród młodzieży poprzez jego twórczą reinterpretację. W trakcie jego realizacji przewidziano m.in. : zajęcia dotyczące zwyczajów, obrzędów, legend w oparciu o zachowane dzieła etnograficzne Oskara Kolberga, wspólne czytanie wybranych legend, obyczajów i zwyczajów związanych z gminą Wielka Wieś, głośne czytanie i omawianie wybranego przez grupy konkretnego tekstu etnograficznego, w oparciu o który tworzone będą komiksy, cykl warsztatów z tworzenia komiksu przeprowadzone przez profesjonalistów, tworzenie komiksów o tematyce ludowej, warsztaty dotyczące graffiti, tworzenie projektu graffiti o tematyce związanej z folklorem miejscowym itp.
    Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries - przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.
    Odbyły się pierwsze zajęcia dotyczące zwyczajów, obrzędów, przypowieści, legend w oparciu o zachowane działa etnograficzne Oskara Kolberga. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Prezes Teatru Regionalnego p. Bogumiłę Pietrzyk, która podzieliła się bogatą wiedzą na temat dawnych zwyczajów jakie na przełomie XIX i XX wieku były kultywowane w gminie Wielka Wieś. Warto podkreślić, że p. Bogumiła Pietrzyk na spotkanie z młodzieżą przyszła ubrana na ludowo w stroju Krakowiaków Zachodnich. Na spotkaniu zastępca wójta p. Krzysztof Wołos zaprezentował wybrane fragmenty z zachowanych dzieł Oskara Kolberga.

Niedziela palmowa - występ na Rynku Krakowskim

    W dniu 13 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Palmową, uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pana Dariusza Konieczkowicza wzięli udział w koncercie. Na płycie Rynku Krakowskiego pod Ratuszem wykonali kilka pieśni. Śpiewem oraz grą na instrumentach godnie reprezentowali naszą szkołę oraz gminę. Wszystko zaczęło się od marszu. Wszystkie zespoły przemaszerowały barwnym korowodem trasą: Barbakan - ulica Floriańska przez Mały Rynek, aż pod kościół św. Wojciecha. Tam zostały poświęcone palmy wielkanocne. Później wszyscy uczestnicy udali się pod Ratusz, gdzie występowały kolejno wszystkie zespoły. Nasi uczniowie kolejny raz pokazali wielkie przywiązanie do tradycji ludowych.
    Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w koncercie oraz rodzicom za poświęcony czas i energię w przygotowaniu tego występu.

Poranek Wielkanocny

    W dniu 16 kwietnia 2014 odbyło się przedstawienie wielkanocne dla uczniów SP i Gimnazjum przygotowane przez uczniów klas drugich i ks. A. Gielatę. W atmosferę świąteczną wprowadził nas wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Wielkanoc". Uczniowie przedstawili także symbole, jakie są związane z tymi uroczystościami, ich genezę i historyczne znaczenie. Całości dopełniła oprawa muzyczna złożona z pieśni pasyjnych.

11. Festiwal Podróżników "Trzy Żywioły"

    Na 11. edycję festiwalu podróżników ,,Trzy Żywioły" wybrała się niewielka grupa osób z klas trzecich, drugich i pierwszych. 22 marca, w sobotę pod opieką pani Wacławik i pani Deńcy - Bobek dotarliśmy do Kina Kijów, gdzie w sali zaprezentowało się kolejno pięć grup, z których każda w minionym roku przeżyła niesamowitą podróż. Otwarcie nastąpiło o godzinie dziesiątej, po czym przez dwie godziny udało nam się "zwiedzić" Azję, Amerykę Południową i Afrykę.
    Pierwszymi z prezentujących się była najliczniejsza grupa: Dorota Mularz, Karol Zientek, Bartek Juszczyk i Mateusz Balcer wraz z ,, Dziką wyprawą: Galop na Singapur". Nazwa miała związek ze sposobem podróży, bowiem czworo przyjaciół wybrało się autostopem (z niewielką i doraźną pomocą samolotów oraz wynajmowanych samochodów) poprzez 24 kraje Azji w 9 miesięcy. Mimo wielu nieprzewidzianych przygód i zmian trasy udało im się zdobyć upragniony Singapur. Cała wyprawa kosztowała ich grosze, a byli za to świadkami niesamowitej ludzkiej życzliwości. Ponad 400 kierowców podwoziło ich przez znaczne odcinki trasy, często nadkładając nieco drogi i stawiając im obiad. Nocleg kosztował ich nic, za sypialnie służyły im namioty i klasztory buddyjskie.
    Po nich pałeczkę przejęła rodzina nauczycieli : Konrad Tulej, Beata Rudnik-Tulej wraz z synem Mikołajem . "Kaukaz z dzieckiem w plecaku 2013" okazał się być kolejną opowieścią o ludzkiej dobroci, ale i fascynującym pokazem różnorodności ludności kaukaskiej. Nie mogli uwierzyć, kiedy porwano ich do gruzińskiego domu, gdzie przez kilka dni zajmowano się nimi jak przyjaciółmi. Co najlepsze, rodzina ta nie chciała ich wcale wypuścić. Na każdym kroku otrzymywali prezenty i ciepłe uśmiechy. Rodzinie udało się zobaczyć m.in. Gruzję, Rosję czy Osetię Północną. Mikołaj, podczas tej wyprawy został najmłodszym alpinistą, który zdobył Tikanadę 3436 m n.p.m.
    Dużym entuzjazmem cieszyła się prezentacja Michała Kozoka pt. "Ameryka Południowa Siłami Natury". Wyprawa rozpoczęła się na południu kontynentu i prowadziła różnymi drogami aż do północnego wybrzeża. W tym czasie pan Michał korzystał tylko z własnych nóg i urządzeń bezsilnikowych, wśród których znalazły się m.in. własnoręcznie zbudowana łódka w kształcie łabędzia, wózek sklepowy, chiński rower oraz Grażynka. Zwłaszcza ta ostatnia zdobyła ogromne uznanie publiczności jako dmuchana kaczka do pływania. Co jakiś czas w podróży dołączała żona. Jak powiedział: "Mogła mi się do czegoś przydać, więc pojechała za mną. Wiozła mi rzeczy." Przez większość czasu podróżnik był jednak sam i przytrafiło mu się wiele przygód.
    Ostatnia godzina należała do grupy zapalonych polskich kajakowców oraz wysłanniczki fundacji budującej szkołę w afrykańskiej wiosce. Krakowski Klub Bystrze AGH po ponad 19 latach uzyskał (jako pierwsza polska grupa) zgodę na kajakarski spływ Kanionem Colorado w 18 dni. Zapierające dech w piersiach widoki i wiele bardzo niebezpiecznych rapidów stanowiły esencję ich podróży.
    Ostatnim prezenterem była Anna Goworowska, zajęła się ona projektem fundacji - "Budujemy szkołę w Ghanie". Wioskę - w której zamieszkała - trudno znaleźć na mapie, ale mieszkają w niej dzieci. Dzieci, które pragną nauki, uśmiechu i wiedzy o świecie. Na początku prezenterka spotkała się z lekką dezaprobatą ze strony starszyzny, lecz gdy ta zobaczyła przedstawienie przygotowane przez dzieci w szkole, zmienili swoje nastawienie. Po krótkim czasie w projekt zaangażowana została ludność z wioski i w ciągu kilku dni dokonano niemożliwego: postawiono całkowicie nową szkołę. ,,Budujemy szkołę w Ghanie" wygrało "Nagrodę Podróżników Czwarty Żywioł".

Według uczestników wycieczki, jednogłośnie powinna wygrać "Ameryka Południowa Siłami Natury".

Notatkę sporządziły: Paulina Siembida i Justyna Szumiec.

Dzień Wiosny

    Dnia 21 marca 2014 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Wiosny. Tego dnia nie zabrakło atrakcji.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tradycyjnych już wyborach nauczycieli w różnych kategoriach. Wybrano także Nauczyciela Roku.
Oto wyniki głosowania:
Najbardziej sprawiedliwy nauczyciel: Pani Katarzyna Decowska
Nauczyciel prowadzący najciekawsze lekcje: Pani Izabela Roś
"Anielska Cierpliwość": Pani Jolanta Deńca-Bobek
Najbardziej wymagający nauczyciel: Pani Zofia Gontkiewicz
"Dobra Rada": Pani Anna Galus
"Gołębie Serce": Pani Katarzyna Borkowska
Najbardziej spostrzegawczy nauczyciel: Pani Małgorzata Biniek
Najmodniejszy nauczyciel: Pani Monika Knapik
"Dobry humor": Ksiądz Artur Gielata
Nauczyciel stawiający najwięcej jedynek: Pani Maria Habuda-Szumiec
"Super organizator": Pani Marta Wacławik
"Artysta roku": Pani Marta Duda
Nauczyciel wpisujący najwięcej piątek i szóstek: Pan Dariusz Konieczkowicz
Najbardziej zabiegany nauczyciel: Pani Dominika Dąbrowska
"Super swatka": Pan Krzysztof Szumiec
NAUCZYCIELEM ROKU została Pani Izabela Roś
Tytuł "Najlepszej dyrekcji świata" powędrował w ręce Pani Doroty Nowak i Pani Małgorzaty Rusek.
Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na konkurs "Miss i Mister". Wzięło w nim udział 14 uczniów naszego gimnazjum. Sprawdzali się w różnych kategoriach, między innymi odpowiadali na pytania o koledze lub koleżance z pary, przebierali się i odpowiadali na wylosowane pytania.
Miss szkoły została Magdalena Kwinta, a tytuł Mistera otrzymał Maciej Habuda.
Tytuł Vice Miss przypadł w udziale Wiktorii Miroń, natomiast Vice Mistera - Filipowi Twardemu.
Na trzecich miejscach usadowili się Katarzyna Janus oraz Jakub Maciejaszek.
Czas podczas przerw umilali wszystkim utalentowani muzycznie uczniowie gimnazjum.

Spotkanie z Łukaszem Pieterem w ramach projektu "Link do przyszłości"

    Trwa II edycja "Linku do przyszłości", która wystartowała 14 października (w dniu inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery). W ramach projektu planowane są spotkania uczniów szkół średnich oraz ostatnich klas gimnazjów z małych miejscowości z młodymi profesjonalistami, aby poznać ich drogę do sukcesu oraz dowiedzieć się jaką rolę w pracy odgrywają nowe technologie. Celem projektu "Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera" jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Patronat nad projektem objęło MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ oraz MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ.
W naszej szkole takie spotkanie odbyło się 4.03 2014 roku. W spotkaniu z Łukaszem Pieterem - dyrektorem muzycznym Radia Zet Gold uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum w Modlnicy. Młodzież rozmawiała o zawodach przyszłości, próbowali swoich sił w quizie po których dowiedzieli się co to jest startup , co to jest płaca brutto i netto, o co chodzi z geoarbitrażem, jakie zawody obecnie najbardziej narażone są na bezrobocie i czy wyższe wykształcenie zwiększa szanse na zatrudnienie. Uczestnicy spotkania mogli poznać przykłady profesji, które mogą zainspirować ich do wyboru kariery zawodowej w przyszłości.

200. rocznica urodzin Oskara Kolberga - patrona Gimnazjum w Modlnicy - 21 lutego 2014 r.

Katarzyna Decowska

      W wigilię 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga - patrona Gimnazjum w Modlnicy postanowiliśmy jako społeczność szkolna zaprosić do wspólnego, radosnego świętowania wszystkich, dla których ważna jest pamięć czasów minionych i dbałość o tradycję. Cieszy nas również fakt, że o Kolbergu przypomniano sobie w wymiarze ogólnokrajowym, obwołując Rok 2014 Jego imieniem.
      Na program naszego święta złożyło się kilka kluczowych elementów. Pierwszym z nich był projekt edukacyjny pt. "Śladami Oskara Kolberga. Egzystencja folklorysty, etnografa i kompozytora" zrealizowany przez uczniów gimnazjum. Osadzony w konwencji niemego kina pokaz miał unaocznić wybrane elementy z życia człowieka, na którym skoncentrowaliśmy swoją uwagę. Wykorzystano w nim również fragment z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Z tego samego eposu zaczerpnęliśmy fragment współtworzący z prezentacją slajdów piękna pejzażu polskiej przyrody i wsi kolejny punkt programu. Chcieliśmy zaznaczyć w ten sposób, że w rodzimej literaturze, choćby u Mickiewicza czy Reymonta, twórcy od zawsze utrwalali to, co później stało się treścią życia Oskara Kolberga.
      Po prezentacjach Bogumiła Pietrzyk - radna Gminy Wielka Wieś zaprezentowała rys postaci Kolberga stworzony na podstawie tekstów prasowych jemu współczesnych oraz na bazie relacji osób, które znały tego znamienitego człowieka. Wyłonił się z nich wizerunek badacza żywotnie przejętego swą pracą jak również estyma, którą był darzony, szczególnie przez modlniczan.
      W dalszej części programu artystycznego wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca "KOMES" z Kędzierzyna-Koźla. Przez lata zespół uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach, imprezach w kraju i za granicą. Zdobywał liczne nagrody oraz wyróżnienia. Jest organizatorem wielu imprez folklorystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Popularyzuje obrzędy a także zwyczaje regionu śląskiego jak również innych regionów Polski. W repertuarze posiada tańce, pieśni jak również dysponuje bogatym zestawem kostiumów regionów polskich. W Modlnicy zespół zaprezentował repertuar ukazujący bogactwo folkloru Śląska cieszyńskiego i Śląska opolskiego. Zapraszając "Komes" do siebie, chcieliśmy podkreślić uniwersalność pracy Kolberga a także przypomnieć, że dotyczyła ona ogromnego obszaru kulturowego, ale też geograficznego.
      W piątkowy wieczór publiczności zaprezentowali się również modlniccy gimnazjaliści. W przerwie występu zespołu "Komes" część z nich wykonała przyśpiewki ludowe przy własnym, wybornym akompaniamencie. Dwóch chłopców przybliżyło zebranym lokalną tradycję Pucheroków związaną ze świętami wielkanocnymi, prezentując orację. Po drugiej części występu zespołu "Komes" mocnym uderzeniem z przytupem na koniec był tańczony przez uczniów w osiem par krakowiak, przygotowany również jako projekt edukacyjny. Feeria barw wywołana wspaniałymi strojami krakowskimi, wirujące wstążki, mieniące się magicznie cekiny gorsetów, fruwające warkocze wespół z pawimi piórami, brzęk pasów, niezliczona ilość kwiatów spódnic i pasów krakowskich portek, błysk kilkunastu par oczu, roześmiane twarze kipiące młodością, młynki i hołubce wraz z gorącym rytmem wspaniałej melodii sprawiły, że łzy dumy kręciły się w oczach. Dumy z tych uczniów, ale przede wszystkim z przynależności do tak bogatej tradycji. Ma ona w sobie moc, której nic nie może zastąpić. Świadomość tego, że niemal wszystkie owe stroje są prywatną własnością, sprawia, że serce rośnie. Lecz równocześnie skłania do refleksji dotyczącej trwania. By tradycja zachowała się, co więcej, by była żywa, a nie plastikowa, muszą ją pokochać młodzi. Wczorajszy krakowiak był mistycznym doznaniem dla wielu zgromadzonych na urodzinach Kolberga. Można było zrozumieć, dlaczego dla Wyspiańskiego gościna na weselu Rydla z Mikołajczykówną stałą się tak wielką inspiracją. Lecz ten wspaniały, wykonywany na bis taniec stał się również zobowiązaniem dla wszystkich. Nasza przyszłość będzie taka, o jaką się zatroszczymy. Idee Kolberga, ale też jego mrówcza, niewyobrażalna często w dzisiejszych czasach praca zarażają zapałem, umiłowaniem i pogłębiającym się szacunkiem wobec folkloru polskiego. Nie można go jednak zamykać we wspomnieniu, jest żywy, bo wskazuje, kim jesteśmy, gdzie jest nasze źródło, decyduje o zachowaniu tożsamości. Rzeka bez źródła wyschnie. Źródło wciąż musi bić, by rzeka mogła toczyć swe wody.
      Programowi artystycznemu towarzyszyły dwie wystawy fotograficzne; jedna - prac nadesłanych do konkursu pt. "Dawna ludowość dziś" z możliwością oddania głosu na najciekawszą; druga "Rodzina na ludowo" ukazująca żywotność tradycji stroju ludowego na przestrzeni lat. Uczniowie z Modlnicy oraz innych szkół noszących imię Oskara Kolberga wzięli też udział w konkursie na współczesną przyśpiewkę. Wyniki zmagań konkursowych będą znane do końca lutego.
      Przygotowane wystawy można oglądać w najbliższych tygodniach w Gimnazjum w Modlnicy. Serdecznie zapraszamy wszystkich.
    Uczciliśmy urodziny, jak należy - radośnie. Miejmy nadzieję, że Oskar Kolberg jest zadowolony, iż jego praca nie idzie w zapomnienie.

Galeria zdjęć

Film autorstwa Dominika Witka z obchodów 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga - patrona Gimnazjum w Modlnicy

Jasełka

    Dnia 20 grudnia 2013 społeczność uczniowska Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Modlnicy, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście tłumnie wypełnili odświętnie przybrany budynek szkoły, aby wspólnie obejrzeć jasełka i zaśpiewać kolędy. W świąteczny nastrój wprowadziły nas jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej jak również Gimnazjum, przygotowane przez Panią katechetkę Grażynę Krasowską. W drugiej części naszego spotkania uczniowie przygotowani przez nauczyciela muzyki Pana Dariusza Konieczkowicza zaśpiewali kolędy. Publiczność nagrodziła wszystkich gromkimi brawami. Na koniec Pani dyrektor Dorota Nowak życzyła wszystkim zgromadzonym i ich rodzinom zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym 2014 roku. Po spotkaniu na sali gimnastycznej wszyscy rozeszli się do klas, aby wspólnie połamać się opłatkiem i zaśpiewać kolędy.

Galeria zdjęć

Mikołajki 2013

    W dniu 6 grudnia w nasze szkolne progi zawitał św. Mikołaj. Wraz ze swoim orszakiem przez cały dzień rozdawał prezenty uczniom naszej szkoły. W ten dzień panowała wspaniała atmosfera, ponieważ wielu uczniów przyozdobiło swoje głowy mikołajowymi czapkami.

Dyskoteka andrzejkowa

    26 listopada 2013 roku odbyła się druga w tym roku dyskoteka szkolna organizowana przez Samorząd Uczniowski z Panią Martą Wacławik. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, tańcząc do rytmów muzyki zaserwowanej przez szkolnego DJ. Dodatkowo zorganizowano skromny poczęstunek dla uczestników.

Spotkanie z aktorką Magdaleną Walach

Święto Niepodległości

    Dnia 13 listopada cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy uroczyście obchodziła 95 rocznicę odzyskania Przez Polskę niepodległości. Uroczystość została podzielona na część oficjalną i artystyczną. Podczas części oficjalnej uczniowie w swoich wystąpieniach przypomnieli wszystkim w jakich okolicznościach odrodziło się Państwo Polskie. Część artystyczna została zorganizowana w formie przeglądu pieśni patriotycznych i legionowych, które jednoczyły naszych żołnierzy we wspólnej walce o wolność.

zdjęcia

Ślubowanie klas pierwszych

    14 pażdziernika 2013 r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych Gimnazjum w Modlnicy. Od tej pory uczniowie Ci stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkoły. To oni przez najbliższe trzy lata będą tworzyć wizerunek naszej szkoły. W tym roku szkolnym w szeregi uczniowskie gimnazjum, przyjętych zostało 40 uczniów. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Przewodniczący z obu klas pierwszych złożyli podziękowania dla pań dyrektor za przyjęcie ich ślubowania.
    Po zakończeniu części oficjalnej nastała część artystyczna, a w niej wiersze, piosenki oraz walc wiedeński. Na koniec pierwszoklasiści zaprosili do tańca ,,belgijskiego" obecnych nauczycieli oraz uczniów pozostałych klas. Wszyscy byli pod wrażeniem i świetnie się bawili. To ślubowanie długo wszystkim zostanie w pamięci!
(Notatkę redagowała uczennica klasy Ib Gabriela Janik.)

zdjęcia

Pierwsza dyskoteka

    10 października 2013r. odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka szkolna, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, Panią Martą Wacławik. Impreza miała charakter integracyjny. Wspaniała muzyka zaserwowana przez szkolnych DJ-ów oraz miła atmosfera sprawiły, że nogi same rwały się do tańca, a licznie przybyli uczniowie bawili się tego wieczoru znakomicie!

SAMORZĄDOWY DZIEŃ CHŁOPAKA

    30 września 2013 roku, zaledwie kilka dni po wyborach, samorząd zorganizował pierwszą imprezę ,,Dzień Chłopaka". Z tej okazji została uruchomiona specjalna skrzynka do której można było wrzucać życzenia. Dziewczyny z wszystkich samorządów klasowych przygotowały krótkie wierszowane życzenia, a pozostałą oprawę przygotował samorząd. Audycję w radiowęźle poprowadziła przewodnicząca - Aleksandra Janik, jej zastępca - Anna Calik, a także członek samorządu - Kamila Kulczyk. Zaskoczeni chłopcy bardzo ucieszyli się z wszystkich życzeń do których dołączyła się dyrekcja i grono pedagogiczne. Cały dzień minął w miłej i przyjaznej atmosferze.

WYBORY SAMORZĄDOWE

    Pod koniec września 2013 roku odbyły się coroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Z każdej klasy zgłoszono wielu kandydatów : Joannę Król, Jagodę Kanie, Dawida Gila, Aleksandrę Borkiewicz, Gabrielę Janik, Szymona Wołka z klasy pierwszych. Z klas drugich : Mateusza Galosa, Annę Calik, Kamilę Kulczyk, Michała Kiełkiewicza, Jakuba Maciejaszka, Dawida Bzdułę. Z klas trzecich do wyborów startowały : Aleksandra Janik, Angelika Mazur, Paulina Siembida, Justyna Lipińska, Izabela Król. Po przeprowadzonej kampanii wyborczej odbyło się wielkie głosowanie. Wynikiem wyborów na przewodniczącą szkoły wybrana została : Aleksandra Janik, jej zastępcą Anna Calik, a sekretarzem Michał Kiełkiewicz. Rywalizacja była na tyle wyrównana że z tą samą ilością głosów : Kamila Kulczyk, Angelika Mazur i Izabela Król także zostały wybrane jako członkinie samorządu.
Tegorocznym opiekunem samorządu została p. Marta Wacławik.

Inauguracja projektu "PALENIE JEST SŁABE"

    Rozpoczął się cykl spotkań edukacyjno-profilaktycznych, w którym uczestniczyły oba Gimnazja z terenu naszej Gminy. Spotkanie w Krakowie było inauguracją kampanii społecznej "Palenie jest słabe". Wzięło w nim udział 200-stu przedstawicieli szkół gimnazjalnych z województwa małopolskiego. Premierę miał również spot z udziałem gwiazd.

Dlaczego "palenie jest słabe"?

W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów.

19% nastolatków w wieku 13-15 lat pali. W odpowiedzi na te niepokojące statystyki Stowarzyszenie MANKO, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, rozpoczęło kampanię "Palenie jest słabe". Jej celem jest promocja zdrowego trybu życia bez obecności papierosa. Głównym filarem akcji są spotkania edukacyjne odbywające się w stolicach pięciu województw Polski: małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego. Łączna liczba szkół biorących udział w akcji przekroczy pół tysiąca. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Krakowie, 3 października.

Ambasadorami akcji zostały gwiazdy ekranu, muzyki i sportu.

Spot promocyjny z ich udziałem został zaprezentowany po raz pierwszy podczas krakowskiej konferencji prasowej. Gwiazdy zachęcają w nim młodzież do inwestowania zdrowia i energii w realizację swoich pasji, zamiast marnowania ich na nałogi. Walczą też ze stereotypem papierosa jako symbolu niezależności, buntu i mody.

Ambasadorzy kampanii:
Paulina Sykut-Jeżyna, dziennikarka i prezenterka;
Natalia Lesz, aktorka i wokalistka;
Rafał Brzozowski, wokalista;
Piotr Kuleta, olimpijczyk z Londynu;
Tomasz Szczepanik, wokalista i kompozytor zespołu Pectus;
Filip Wolański, zawodnik MMA;

Małopolska Noc Naukowców

    27 września 2013 roku w Krakowie odbyła się Małopolska Noc Naukowców! Już po raz siódmy wszystkich ogarnęła moc naukowych wrażeń! Uczniowie Gimnazjum w Białym Kościele i Modlnicy wzięli udział w siódmej edycji tego przedsięwzięcia. Małopolska Noc Naukowców 2013 to okazja do spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i fascynujących miejscach. Tej niepowtarzalnej Nocy naukowcy odkrywali przed uczestnikami tajemnice świata, odpowiadali na pytania, które nurtują nas od zawsze, a tak naprawdę dotyczą naszej codzienności, każdej sfery życia - techniki, biologii i zdrowia, energii, fizyki, chemii, rozrywki!
Grupa uczniów z obu gimnazjów uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński . Noc Naukowców rozpoczęliśmy wykładem dr hab. Justyny Drukały pt. "BIOLOGICZNY KRAWIEC, czyli jak naukowiec naprawia uszkodzenia skóry". Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach w Zakładzie Biofizyki: Jak światłem pokonać nowotwór?
Uczniowie mogli także dowiedzieć się o sposobach hodowli komórek macierzystych i ich zastosowaniu w transplantologii.
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Podczas tej wyjątkowej Nocy każdy mógł poznać tajemniczy i na co dzień niedostępny świat naukowców, a nawet samemu poczuć się jednym z nich.

Tekst i foto: Dorota Tracz, Małgorzata Biniek

Gimnazjum w Modlnicy po raz II uczestniczyło w Rajdzie Neandertala

    Dnia 26 września 2013 r. już po raz jedenasty odbył się "Rajd Neandertala" - rajd dla uczniów gimnazjów z otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. XI Rajd Neandertala, podobnie jak poprzednie, łączył elementy rajdu terenowego i konkursu. Wszyscy uczestnicy mieli do pokonania jedną trasę: z Ojcowa do bazy ZHP w Korzkwi.
Pierwszy punkt kontrolny, gdzie należało wypełnić test dotyczący historii terenu, na którym znajduje się OPN, znajdował się na parkingu w Ojcowie. Wielu uczniów uznało, że ta część konkursu sprawiła im najwięcej trudności. Kolejny punkt usytuowany był pod kasztanowcami w bezpośrednim otoczeniu Muzeum OPN. Tu młodzi wędrowcy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Dalej trasa prowadziła do punktu nr 3, znajdującego się przy Bramie Krakowskiej, gdzie zadaniem uczniów było rozpoznanie charakterystycznych dla Ojcowa obiektów i formacji skalnych, na podstawie fragmentów zdjęć. Rozpoznawanie obiektów nie sprawiło uczestnikom większych problemów. Dalej trasa Rajdu prowadziła Doliną Prądnika do Grębynic, gdzie uczestnicy rozpoznawali gatunki zwierząt występujące na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zakończenie rajdu odbyło się w bazie ZHP w Korzkwi. Tu uczestnicy mogli zasiąść przy ognisku i posilić się pysznymi kiełbaskami.
Głównym celem rajdu jest zachęcenie uczniów ze szkół lokalnych do poznawania Ojcowskiego Parku Narodowego i pogłębiania wiedzy o przyrodzie i historii tego terenu oraz integracja uczniów z różnych szkół.

Opiekunowie: Małgorzata Biniek, Dorota Tracz

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

    2 września 2013r. na sali gimnastycznej miała miejsce uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014.
Część oficjalną rozpoczął uroczysty śpiew Mazurka Dąbrowskiego w wykonaniu całej społeczności Gimnazjum w Modlnicy w obecności pocztów sztandarowych. Pani dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego mgr Dorota Nowak przywitała wszystkich bardzo serdecznie, życząc uczniom wysokich wyników w nauce, a nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy. W swoim wystąpieniu Pani dyrektor nawiązała do rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Przypomniała też o bezpieczeństwie w szkole i poza szkołą.
    Po zebraniu ogólnym odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami, po których uczniowie udali się na mszę świętą w kościele św. Wojciecha i Matki Bolesnej w Modlnicy.

Powrót na początek strony