Gimnazjum w Modlnicy

Poprzednie lataZ ŻYCIA SZKOŁY - rok szkolny 2012/2013


  Zakończenie Roku Szkolnego   |   X DNI GMINY WIELKA WIEŚ   |   Wycieczka w Pieniny   |   Wycieczka do Warszawy   |   Wycieczka do Stróż i Ciężkowic   |   Wycieczka do Auschwitz- Birkenau   |   Mecz Wisła - Legia   |   Poranek Wielkanocny   |   Teatr i warsztaty na St. Patrick's Day   |   KOLEJNE WARSZTATY KOŁA BIOLOGICZNEGO   |   Wieczór filmowy   |   WALENTYNKI   |   BAL KARNAWAŁOWY   |   KLASOWA WIGILIA   |   PORANEK BOŻONARODZENIOWY   |   ŚWIĘTY MIKOŁAJ   |   DEBATA   |   ZAKRĘTKI   |   DLA ZWIERZĄT   |   WIECZÓR FILMOWY   |   DYSKOTEKA SZKOLNA   |   WARSZTATY W BRITISH COUNCIL   |   Wizyta w Przysusze i Jędrzejowie   |   Święto Niepodległości   |   Dzień Edukacji Narodowej - ślubowanie klas pierwszych   |   Warsztaty biologiczno - geograficzne   |   KOŁO BIOLOGICZNE NA NOCY NAUKOWCÓW   |   DZIEŃ CHŁOPAKA   |   X RAJD NEANDERTALA   |   WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO  |   INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2011/201228 czerwca - Zakończenie Roku Szkolnego

    Ostatni dzień roku szkolnego w naszej szkole upłynął w bardzo podniosłej i zarazem radosnej atmosferze. Uroczystość tradycyjne była podzielona na część oficjalną i część artystyczną. Podczas części oficjalnej Pani Dyrektor Małgorzata Rusek wraz z wójtem Tadeuszem Wójtowiczem oraz Panią Dyrektor GZEAS-u Krystyną Hrabią w asyście wychowawców wręczyła naszym trzecioklasistom świadectwa i upominki. Swoje wyróżnienia odebrali także młodsi uczniowie oraz laureaci konkursów. Kiedy wyprowadzono w uroczystym pochodzie sztandar gimnazjum rozpoczęła się druga, już mniej oficjalna część uroczystości. Program artystyczny, przygotowany przez uczniów klas trzecich, otwierał przepięknie zatańczony przez dwanaście par Polonez. Kolejnym punktem były podziękowania dla nauczycieli. Nasi uczniowie odczytywali wzruszające sentencje w trzech językach, po polsku, angielsku i niemiecku. Całą uroczystość zamknął radosny belgijski taniec, który odtańczyli wspólnie wszyscy zgromadzeni. Tegoroczne zakończenie roku było wspaniałe i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

zdjęcia

X DNI GMINY WIELKA WIEŚ

    Tegoroczne święto gminy upłynęło pod hasłem "włącz ekologię w codzienność". Niedzielne obchody 23 czerwca rozpoczęły się o 15.00 pierwszą z konkurencji konkursu na eko-rodzinę. Dla sześciu rodzin - przedstawicieli szkół prowadzący p. Marcin Kruk przygotował szereg zadań, w których wykazać się mogli wszyscy - zarówno rodzice jak i dzieci. W wyniku naprawdę zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce przypadło ex-equo rodzinom Rusków z Będkowic i Wolińskich z Wielkiej Wsi, drugie rodzinom Gałczyków z Białego Kościoła i Mora z Modlniczki, a trzecie wspólnie zajęli państwo Biedakowie z Czajowic i Plebańczykowie z Bębła wraz z dziećmi.
    W czasie pikniku dzieci i młodzież ze szkół prezentowały modę ekologiczną oraz stoiska ekologiczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wycieczka w Pieniny

    W dniach 17-19 czerwca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce w Pieniny. Już pierwszego dnia gimnazjaliści zmierzyli się z potężnym szczytem, wszyscy dzielnie maszerując w godzinach popołudniowych zdobyli Trzy Korony, szczyt znajdujący się 982 m n. p. m. Kolejnego dnia zwiedziliśmy przepiękny Wąwóz Homole i z Jaworek udaliśmy się do Szczawnicy, gdzie wyciągiem krzesełkowym wjechaliśmy na szczyt Palenicy. Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy na zwiedzaniu zamków w Niedzicy i Czorsztynie oraz zabytkowego kościoła z 1490r w Dębnie Podhalańskim.
    Pomimo obfitego programu uczniowie mieli niespożyte siły, wieczory urozmaicali sobie grą w piłkę nożną lub siatkówkę , która często dostarczała wielu emocji i radości. Wyjazd można zatem zaliczyć do bardzo udanych , dzięki wspaniałym przewodnikom nie tylko zwiedziliśmy ciekawe miejsca ale przede wszystkim bardzo dużo się nauczyliśmy.

Wycieczka do Warszawy w dniach 3, 4, 5 czerwca 2013 roku.

    W pierwszym dniu naszego wyjazdu, wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami sprawującymi nad nimi opiekę, czekali na autokar pośród strug deszczu. Mimo iż pogoda nie była zbyt obiecująca, wszyscy byliśmy pozytywnie nastawieni, zwłaszcza, że w miarę gdy dojeżdżaliśmy słońce coraz częściej wychodziło zza deszczowych chmur.
    Kiedy po kilkugodzinnej jeździe przybyliśmy do stolicy, powitała nas piękna pogoda, oraz pani przewodnik, czekająca przy Pałacu Kultury i Nauki. Będąc już gotowi, stanęliśmy przy schodach gdzie mieliśmy widok na monumentalną, piękną budowlę. Dużym szokiem była dla nas informacja, że warszawiacy nie przepadają za Pekinem, ja go nazywają potocznie. Został on zbudowany jako prezent od Józefa Stalina (poprzednio nosił nawet jego imię), w czasach gdy mieszkańcy osłabieni i biedni,nie mieli co włożyć do garnka. Pałac został zaś zbudowany z najdroższych możliwych materiałów, jak marmur czy piaskowiec.
     Po obejrzeniu budowli od środka, udaliśmy się w dalszą drogę. Naszym następnym przystankiem był Cmentarz Powązkowski, i tzw. Białe Krzyże, czyli groby polskich żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej. Poznaliśmy piękne i smutne historie o naszych bohaterach, a także wiele postaci z książki "Kamienie na szaniec", a także jej autora - Aleksandra Kamińskiego.
    Pani ciekawie zagłębiała nas w życiu ludzi, którzy oddali je za wolną Polskę. Ta część wycieczki zrobiła na nas kolosalne wrażenie - atmosferę wojny, śmierci, bohaterstwa i wolności było czuć w powietrzu. Po tym gdy poznalismy resztę cmentarza, udalismy się na wycieczkę autokarem dookoła Warszawy. Widzieliśmy wszystkie części miasta, które w najbliższych dniach będziemy odwiedzać, każdy nie mógł się doczekać wyjazdu do Centrum Nauki Kopernik i na Stadion Narodowy.
    Następnego dnia, pojechaliśmy autokarem w stronę Stadionu Narodowego. Wielka budowla otoczona biało-czerwonym pierścieniem, robiła ogromne wrażenie. Gdy pani przewodnik opowiedziała nam historię stadionu, mogliśmy usiąść na niezwykle wygodnych siedzeniach i spojrzeć raz jeszcze na wspaniały stadion. Gdy już każdy z nas miał w aparacie kilka zdjęć z budynkiem, ruszyliśmy w dalszą drogę, ku bibliotece i ogrodach Uniwersytetu Warszawskiego. Jak się okazało, biblioteka miała zapisane na ścianach różne fragmenty tekstów o książce i jej wartości dla człowieka - zapisane po wielu językach, takich jak staropolszczyzna, greka, łacina, rosyjski. Były też dwie tablice inne od reszty, bo jedna z nich była zapisana nutami, natomiast druga działaniami matematycznymi.
    Potem wyszliśmy na dachy Uniwersytetu, a tam czekały na nas wspaniałe ogrody, pełne niezwykłych roślin i kwiatów, które tworzyły niezwykłą atmosferę tajemniczości. Miejsce to było naprawdę cudowne, ale musieliśmy je opuścić, by zawitać do Centrum Nauki Kopernik. Tam, wśród dziwnych maszyn i przyrządów, mogliśmy poznawać tajemnice różnorakich nauk, ludzkiej egzystencji, a także wykonywać ciekawe doświadczenia. Centrum było podzielone na różne sektory, by łatwiej przemieszczać się i porządkować nabytą w tym miejscu wiedzę.
     Po wyjściu z Centrum, całą grupą ruszyliśmy na spacer po Starym Mieście. Niestety, dużo czasu spędziliśmy uciekając przed strugami deszczu, jednak schronienie znaleźliśmy dopiero w kościele. Następnie, gdy deszcz już ustał, poszlismy w stronę rynku. Widzieliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz słynną Syrenkę Warszawską. Pani przewodnik bardzo ciekawie opisywała losy tych obiektów podczas wojny. Kiedy już obejrzeliśmy wszystkie najważniejsze zabytki, udaliśmy się w stronę Placu Trzech Krzyży, gdzie podobnie jak dzień wcześniej, zjedliśmy pyszna obiadokolację. Czekała tam na nas jednak niespodzianka. Mianowice, z okazji 4 czerwca, rocznicy wyborów w 1989 roku, na Placu przemawiał sam prezydent Komorowski. Po wysłuchaniu jego słów, dokończyliśmy kolację i wróciliśmy pełni wrażeń do autokaru.
    Trzeciego, niestety już ostatniego dnia wycieczki, ruszyliśmy z samego rana do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznaliśmy pana przewodnika który będzie nas oprowadzał po tym miejscu. Jak się okazało, przypominało typowych muzeów jakie zwykle się odwiedza podczas wycieczek szkolnych. Wnętrze tego budynku kryło w sobie prawdziwą atmosferę śmierci i wojny. Każdy przedmiot w muzeum był autentyczny, co tylko pogłębiało to uczucie. W muzeum także obejrzeliśmy film, który pokazywał Warszawę, a raczej jej szczątki pozostałe tuż po wojnie. Całość wywarła na każdym z nas kolosalne wrażenie, i z pewnością ta wycieczka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
    Po opuszczeniu murów muzeum, udaliśmy się do Łazienek Królewskich, by obejrzeć jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Tam, pośród pięknych pawi i wiewiórek, swobodnie żyjących w Łazienkach, ruszyliśmy do Starej Pomarańczarni, poznalismy jej historię, a także przepięknych rzeźb na dziedzińcu budowli. Następnie poszliśmy obejrzeć Biały Domek i Pałac na Wodzie. Obie budowle były naprawdę wspaniałe, architektura stanowiąca połączenie klasycyzmu i typowego dla baroku bogactwa, różnorodności w zdobieniach - w prezentowała się pięknie w otoczeniu malowniczych widoków, jakie stanowią jezioro i drzewa dookoła, a także Teatr Na Wodzie w oddali.
    Potem niestety musieliśmy wracać do Krakowa, więc ostatnie minuty w Warszawie spędziliśmy w przepięknych Łazienkach Królewskich. W drodze powrotnej obejrzeliśmy dwa filmy, by umilić czas powrotu do domu. Zatrzymaliśmy się też w McDonaldzie, by wziąć coś na ząb. Potem bez żadnych komplikacji wróciliśmy do Modlnicy.
    Wycieczka ta była naprawdę ciekawa, dowiedzieliśmy się mnóstwa rzeczy o stolicy, a także świetnie się bawiliśmy. Świetnie byłoby kiedyś takową powtórzyć i przeżyć to wszystko jeszcze raz.

Notatkę sporządziła Weronika Solarz.

zdjęcia

Wycieczka do Stróż i Ciężkowic

    24 maja 2013 uczniowie klasy Ib udali się na wycieczkę do miejscowości Stróże nieopodal Grybowa a w drodze powrotnej zaplanowany mieli również przystanek w Ciężkowicach. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie kompleksu gospodarowanego przez firmę "Bartnik Sądecki" i jej niezwykle gościnnego prezesa - Pana Kasztelewicza. Uczniowie mieli niepowtarzalną szansę poznania historii pszczelarstwa, tajników związanych z prowadzeniem pasieki i rodzajami miodów oraz ich właściwościami, z niezwykle ważną rolą, jaką w ekosystemie odgrywają pszczoły i inne zapylacze. Poza skansenem i muzeum oraz miejscem chowu pszczelich matek pierwszoklasiści zwiedzili również zakład produkcyjny i magazyn, gdzie mieli okazję skosztować pyłku kwiatowego. Następnie uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których dowiedzieli się mnóstwa nowych rzeczy na temat pszczół, trzmieli, os i szerszeni. Na zakończenie zaś mieli możliwość wymieszania porcji miodu z pyłkiem i zabrania do domu pysznego a także bardzo zdrowego efektu swej pracy. Zaopatrzeni w rozmaite rodzaje miodu czy też przedmioty wykonane z pszczelego wosku wyruszyli w drogę powrotną do Modlnicy, zatrzymując się po drodze nieopodal miasteczka Ciężkowice. Tam odbyli krótką przebieżkę pomiędzy pierwszymi formacjami Skamieniałego Miasta, fotografując się między innymi na tle skał o nazwie Baba Jaga bądź Ratusz. Później pozostał już tylko powrót w domowe pielesze.
Oby więcej tak kształcących i integracyjnych wyjazdów.

Wycieczka do Auschwitz- Birkenau

    7 maja uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Auschwitz to jeden z czterech hitlerowskich obozów koncentracyjnych założonych na okupowanych ziemiach polskich wchodzących w skład przedwojennego terytorium państwa polskiego, był największym hitlerowskim obozem koncentracyjnym, czyli miejscem stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największym ośrodkiem natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. Podczas wyjazdu nie tylko zapoznaliśmy się z okrutna i bolesną historią tego miejsca ale także mogliśmy oddać hołd tym, którzy tam spoczywają.

Mecz Wisła - Legia

    Uczniowie naszej szkoły byli widzami na stadionie 13 kwietnia 2013 roku w sobotnim meczu ekstraklasy piłkarskiej Wisła Kraków - Legia Warszawa w Krakowie. Organizatorem wyjazdu był pan Krzysztof Szumiec, nauczyciel wychowania fizycznego. Dzieci były bardzo podekscytowane samym meczem jak również kibicowaniem pełnym wrażeń przez kibiców drużyny Wisły. Co prawda mecz nie skończył się dla nich najlepiej (1:2) ale na pewno dali z siebie wszystko. Uczniowie mieli okazję zakupić pamiątki, ale najważniejszą pamiątką dla całej szkoły, którą będzie można zobaczyć w szkolnej gablocie okazał się złapany przez naszych uczniów podkoszulek rzucony przez piłkarza Gordana Bunoze.

Poranek Wielkanocny

    Wielkanocny poranek przygotowali w tym roku nasi najmłodsi uczniowie z klasy 0, prezentując wiosenno - świąteczną inscenizację. Wykonali również kilka piosenek. Wszystko prezentowali w bardzo radosnym nastroju i kolorowej oprawie, szczególnie ciekawie prezentowali się aktorzy występujący w roli kury, kurczaka i zajączka, jak też i kolorowe pisanki, bo wszak nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Nie zabrakło także chłopców dyngusiarzy, którzy ciągnąc za sobą wózek podążali po wsi z kurkiem, oblewając ładne panny...
Dodatkowo uroczystej oprawy dodał występ wokalny uczennic z klas 6: Gabrieli Janik oraz Joanny Król, które wykonały utwory religijne, wprowadzające nas w mistyczny nastrój nadchodzących świąt.

zdjęcia

Teatr i warsztaty na St. Patrick's Day

    We wtorek 12 marca 2013r uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym w języku angielskim, obsada i reżyseria: Tonya Trappe i Simeon Wren (Theatre Atelier Montreuil ). Przedstawienie pt. TWINKLETOES - A NORTHERN IRISH STORY opowiedziało po krótce historię Irlandii, jej walce o niepodległość, o losach rodzin poległych lub uwięzionych żołnierzy. Po przedstawieniu i omówieniu z prowadzącymi pewnych faktów dotyczących Irlandii, uczniowie wzięli udział w warsztatach zatytułowanych: IRELAND, NOT ONLY ABOUT ST.PATRICK'S DAY mówiącym o Dniu św. Patryka, patrona Irlandii, osiągnięciach Irlandczyków w nauce, literaturze i sporcie, walce o niepodległość i wielu innych ważnych rzeczach. Uczniowie mieli szansę poznać język irlandzki, przedstawić się i przywitać w tym języku, posłuchać opowieści bardów a także zatańczyć charakterystyczny irlandzki taniec. Uczniowie bardzo czynnie brali udział w przygotowanych przez prowadzącą parę zadaniach, wprawiając w wielką dumę nauczycielkę języka angielskiego, p. Katarzynę Borkowską, która zorganizowała cały wyjazd.

KOLEJNE WARSZTATY KOŁA BIOLOGICZNEGO

    W miniony piątek /1 marca/ Koło Biologiczne uczestniczyło w zajęciach prowadzonych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Młodzież zagłębiała się w tajniki transplantologii. Poznawała przyszłość autoprzeszczepów i możliwości jakie niesie rozwój nauk chemicznych i ich zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.
Uczniowie poznawali techniki mikroskopowania, mieli możliwość poznania zasad mikroskopii elektronowej oraz sił atomowych AFM.

Wieczór filmowy

    W czwartek 28.02.2013 w ramach zajęć kulturowych o Wielkiej Brytanii p. Katarzyna Borkowska zorganizowała kolejny wieczór filmowy. Tak jak poprzednio, wydarzenie to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i uczniowie licznie przybyli do szkoły. Zostały wyświetlone dwa filmy: Pierwszy - Żelazna Dama - świetny film o Margaret Thatcher, brytyjskiej polityk, która piastowała urząd premiera Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990, z wykształcenia chemiczka, prawnik. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady).
Drugi film zatytułowany Percy Jackson i bogowie olimpijscy - Złodziej Pioruna - film fantastyczno - przygodowy w reżyserii Chrisa Columbusa, twórcy "Harry'ego Pottera i kamienia filozoficznego". Młody chłopak odkrywa, że jest potomkiem greckiego boga i wyrusza w niezwykłą podróż, by zapobiec wojnie między potężnymi bogami, która może zagrozić przyszłości świata.
Po obejrzeniu filmów, uczniowie w dobrych nastrojach rozeszli się do domów.

WALENTYNKI

    Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował wiele różnych atrakcji jakich jeszcze nie było w naszej szkole. Na dobry początek dnia, każdy uczeń i każdy nauczyciel otrzymał serce, które zostało przypięte do ubrania, dopełniło ono stroju bo prawie wszyscy uczniowie już mieli na sobie jakieś czerwone akcenty ubrania. Na każdej przerwie uczniowie mogli, za pomocą uczniowskiej poczty walentynkowej, przekazać ukochanej osobie kartkę lub drobny upominek. Na długiej przerwie Joanna Kwiecień, Emilia Farbaniec, Marcin Habuda i Katarzyna Kiełkiewicz w swojej audycji, odczytali przez radiowęzeł dedykacje i życzenia, które wcześniej zebrano od uczniów. Do końca dnia, uczniowie świętowali na przerwach słuchając muzyki, tańcząc i śpiewają.

BAL KARNAWAŁOWY

    12 lutego 2013 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie dopisali obecnością i przebraniami. Nie zabrakło żołnierza, kowboja, hawajskich turystów, Kopciuszka, króliczków itp. Kolorowa była nie tylko sala, w której uczniowie się bawili, ale także twarze, stroje i dekoracje. Wszyscy świetnie się bawili, tańczyli, brali udział w przygotowanych zabawach, nikt nie podpierał ściany. Taniec belgijski sprawił, że uczniowie jeszcze bardziej się ze sobą zżyli i zintegrowali.

KLASOWA WIGILIA

    21 grudnia 2012, w ostatni dzień przed przerwą świąteczną, w każdej klasie odbyła się wigilia klasowa wraz z wychowawcą. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły odświętnie ubrani i w pięknie przystrojonych salach, przy ubranej choince, podzielili się opłatkiem, złożyli sobie i wychowawcom życzenia, a następnie zasiedli do stołu, na którym nie zabrakło barszczu, pasztecików czy krokietów z kapustą i grzybami, ciasta, a pod obrusem sianka. Po takim poranku, wszyscy oczekiwali końca lekcji aby powrócić do domów i rzucić się w wir przygotowań do Świąt.

PORANEK BOŻONARODZENIOWY

    W czwartek, 20 grudnia 2012 wszyscy uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej zebrali się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w koncercie kolęd w języku angielskim przygotowanym przez p. Katarzynę Borkowską, wysłuchać koncertu, w którym uczniowie pod kierownictwem p. Dariusza Konieczkowicza odegrali i odśpiewali jedne z najpiękniejszych bożonarodzeniowych pieśni, a także obejrzeć przygotowane przez p. Grażynę Krasowską i uczniów Szkoły Podstawowej jasełka. Wszyscy poddali się nastrojowi zbliżających się Świąt, przyjęli życzenia od pani dyrektor Małgorzaty Rusek i z niecierpliwością oczekiwali następnego dnia, w którym zaplanowana została wigilia klasowa z wychowawcą.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

    Grudzień jest czasem wyjątkowym dla grzecznych dzieci, a nasza szkoła jest najlepszym dowodem na to, że warto się starać bo prezenty i niespodzianki przyniesione przez Świętego Mikołaja, długo jeszcze po szóstym grudnia cieszą oko umęczonych nauką gimnazjalistów. W tym roku szkolnym, tak jak w latach poprzednich, Samorząd Uczniowski wraz z p. Katarzyną Borkowską postarali się o to, aby ten dzień był wyjątkowy, nie tylko dla uczniów Gimnazjum, ale również dla uczniów Szkoły Podstawowej. Mikołajowy orszak jak zawsze był imponujący. Nie do rozpoznania był sam Święty (Przemek Serczyk), również Anioł (Kasia Kiełkiewicz), Diabeł (Emilka Farbaniec) i Renifer (Asia Kwiecień). Wszyscy uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością czekali na dobiegający z korytarza dzwonek, zwiastujący przyjście Mikołaja, Anioła, Diabła i Renifera niosących podarki.

DEBATA

    Uczniowie naszego Gimnazjum zostali zaproszeni przez władze naszej gminy do debaty, podczas której poruszane były sprawy dotyczące młodych mieszkańców. Głównym założeniem było omówienie sposobów spędzania czasu wolnego, różnego rodzaju zajęć już proponowanych przez GOKIS oraz przedyskutowanie pomysłów samej młodzieży. Debatę prowadził pan pedagog W. Smełka, obecne też były p. M. Rusek i p. K. Borkowska. Z każdej klasy gimnazjum zostały wybrane trzy osoby, które miały reprezentować naszą szkołę i zaprezentować pomysły wszystkich uczniów wynikające z przeprowadzonej wcześniej ankiety. Obecni też byli uczniowie Gimnazjum w Białym Kościele wraz z opiekunami.

ZAKRĘTKI

    Szkolne Koło Caritas bierze udział w zbiórce zakrętek. Cel jest szczytny, mianowicie zostanie kupiony wózek inwalidzki dla jednej z mieszkanek naszej gminy. Musimy uzbierać około 3 tony tych zakrętek, by później móc je wymienić i pomóc.
Akcja jest prowadzona już od września. Udało nam się dotychczas uzbierać 2 tony 206 kg. Wiele szkół włączyło się w tę akcję. Mamy nadzieje, że skończy się ona powodzeniem i uda się zakupić wózek.

DLA ZWIERZĄT

    Nasza szkoła jest bardzo zaangażowana w akcje charytatywne. W listopadzie odbyła się zbiórka dla zwierząt z krakowskiego schroniska dla bezdomnych psów i kotów. Zbieraliśmy to, co najbardziej przyda się naszym porzuconym i skrzywdzonym przez los, czworonożnym przyjaciołom czyli karmę i koce.
Uczniowie bardzo czynnie brali udział w zbiórce, bo wiedzą jak ważne jest zapewnienie jedzenia oraz ciepłego schronienia dla zwierząt, które same dla siebie nie mogą nic zrobić, są po prostu bezbronne. Dlatego postanowiliśmy pomóc i zrobiliśmy co w naszej mocy angażując każdego ucznia. Ogłoszone zostało to poprzez plakaty i radiowęzeł. Nie zabrakło puszek, worków z karmą oraz ciepłych okryć.
    Kolejną rzeczą, w którą zaangażowali się uczniowie naszego gimnazjum było wzięcie udziału w akcji ogłoszonej na stronie internetowej - karmimypsiaki.pl oraz na innych pokrewnych stronach - UWOLNIJ PSA Z ŁAŃCUCHA. Dominika Dojka z pomocą kilku swoich koleżanek oraz Kamila Kulczyk stworzyły krótki film, o tym jak ważne jest odpowiednie wychowanie, dbanie i czym grozi zaniedbywanie naszych pupili. Filmik został zaprezentowany uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej. Po obejrzeniu prezentacji, wszyscy byli głęboko poruszeni i zmotywowani do dalszej pomocy i walki na rzecz czworonogów.

WIECZÓR FILMOWY

    W pewien zwykły, czwartkowy wieczór odbył się wieczór filmowy, zorganizowany przez p. Katarzynę Borkowską, w ramach zajęć kulturowych o Wielkiej Brytanii. Takie wydarzenie miało miejsce pierwszy raz w naszej szkole. Zbudziło to w uczniach wielkie zainteresowanie i bardzo licznie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Wszyscy siedzieli w grupach swoich znajomych, zajadając się przyniesionymi smakołykami. Pierwszy puszczony film był oparty na biografii jednej z najważniejszych brytyjskich pisarek - Jane Austen, zatytułowany "Zakochana Jane". Film ten, wzbudził duże zainteresowanie autorką oraz skłonił do przeczytania jej książek. Kolejnym filmem była ekranizacja jednego z opowiadań o najsłynniejszym detektywie wszechczasów - Sherlocku Holmesie. Pełen akcji, tajemnicy i przygody film sprawił, że każdy z uczestników we własnym zakresie próbował rozwikłać zagadkę. Oba filmy pozwoliły poczuć atmosferę dawnego Londynu.
    SAMORZĄD ZAPRASZA NA KOLEJNE WYDARZENIA :)

DYSKOTEKA SZKOLNA

    15 listopada 2012 roku w Gimnazjum w Modlnicy, Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem, zorganizował dyskotekę, na którą przybyli bardzo licznie uczniowie ze wszystkich klas gimnazjum. Głównym założeniem było powitanie pierwszoklasistów. Nikt nie podpierał ścian, wszyscy tańczyli do utraty sił integrując się z nowymi uczniami. Szkolny DJ prowadził wiele ciekawych zabaw; puszczał znaną i lubianą przez wszystkich muzykę. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne wydarzenie w szkole, podczas którego będą mieli szansę miło spędzić czas w gronie swoich przyjaciół, a także poszerzyć krąg swoich znajomych o nowe, wartościowe znajomości.

WARSZTATY W BRITISH COUNCIL

    26 października 2012 uczniowie uzyskujący najlepsze wyniki w nauce języka angielskiego wraz z opiekunami wycieczki p. K. Borkowską i p. M. Wacławik zebrali się o poranku na przystanku, aby w nagrodę za ciężką pracę uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez krakowski British Council. Na miejscu, mieli okazję zwiedzić cały budynek, który usytuowany jest w samym sercu Krakowa, wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach, poznać dokładnie ofertę proponowaną przez tę instytucję oraz przekonać się jak łatwo można poznać interesujących ludzi z całego świata. Po zakończonych zajęciach wystarczyło czasu na spacer po rynku i chwilę zatrzymania przy Goethe Institut oraz innych interesujących miejscach.

Wizyta w Przysusze i Jędrzejowie

    22 października uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z opiekunami - wychowawczyniami klas - wypełnili dwa wielkie autokary i ruszyli na wycieczkę. Głównym jej celem było zwiedzanie Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, które jest oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej. Przysucha powitała nostalgicznie jesienną mgłą, z której wyłonił się piękny, stary dworek Dembińskich znajdujący się w otoczeniu urodziwego parku. Tam właśnie spędził pierwsze lata życia obecny patron modlnickiego Gimnazjum. Podczas zwiedzania ekspozycji uczniowie zapoznali się z historią właścicieli dworku oraz miasteczka, losami rodziny Kolbergów, pasjami jej członków oraz ich zasługami. Młodzież miała niepowtarzalną okazję doświadczyć klimatu ziemiańskiego dworu i trybu życia niegdysiejszych jego mieszkańców. W jednej z muzealnych sal gimnazjaliści dowiedzieli się, jak wygląda historia przysuskiego szkolnictwa, ale też, jak ogólnie prezentowały się realia szkolne w poprzednich stuleciach. Po zwiedzeniu ekspozycji dokonano wpisu do księgi pamiątkowej, aby upamiętnić pierwszą wizytę uczniów z Modlnicy w tym szczególnym dla ich Patrona miejscu.
    W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w Jędrzejowie, aby odwiedzić Muzeum Przypkowskich znane też jako Muzeum Zegarów, gdyż to rozmaite rodzaje tego właśnie urządzenia stanowią największy skarb wśród zebranych eksponatów. Ponadto przewodnicy zapoznali zwiedzających z realiami XIX-wiecznych domów, mieszczańskimi tradycjami oraz sposobami spędzania czasu. Gdy wizyta w muzeum dobiegła końca, nadszedł czas powrotu do Modlnicy.
    Dzień pełen był wrażeń. Wizyta w Muzeum Oskara Kolberga zapoczątkowała też nową tradycję świętowania Dnia Patrona, do której kontynuowania będą w kolejnych latach zapraszani uczniowie klas pierwszych Gimnazjum.
zdjęcia

Święto Niepodległości

    12 listopada 2012 roku cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy uroczyście obchodziła przypadającą w tym roku 221 rocznicę odzyskania przez Państwo Polskie Niepodległości. Tegoroczne obchody "11 Listopada" zostały uświetnione szkolnym przeglądem pieśni legionowych, które towarzyszyły naszym dzielnym żołnierzom . W murach szkoły zabrzmiały uroczyste tony takich utworów jak np. "Marsz pierwszej Brygady". Wszyscy uczniowie czynnie włączyli się do śpiewu, dlatego też tegoroczne Święto Niepodległości w naszym Gimnazjum było niezwykłym świadectwem kultywowania patriotycznych ideałów.

Dzień Edukacji Narodowej - ślubowanie klas pierwszych

    15 października 2012 roku stał się wyjątkowo ważnym dniem dla społeczności Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Modlnicy. Świętowaliśmy kolejną rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej. Szczególnie istotne znaczenie miał ten poniedziałek jednak dla pięćdziesięciorga uczniów klas pierwszych, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. W gronie gimnazjalistów powitani zostali oficjalnie przez Panią Dyrektor Małgorzatę Rusek, która życzyła im wytrwałości w pracy, wielu sukcesów i satysfakcji. Pani Dyrektor wraz z wychowawczyniami klas P. Katarzyną Borkowską i P. Katarzyną Decowską wręczyła każdemu pierwszoklasiście pamiątkowy dyplom gimnazjalisty z tekstem roty ślubowania. W programie artystycznym przypomniano, przed jak chlubnymi i wymagającymi zadaniami stają młodzi ludzie, młodzi uczniowie, młodzi Polacy. W poważnej uroczystości nie zabrakło też humorystycznego akcentu. Złożyły się na niego krótkie rymowane wierszowanki, które gimnazjaliści wcześniej samodzielnie ułożyli, a dziś wygłosili i w ten sposób zaprezentowali się przed koleżankami i kolegami z innych klas oraz przed gronem pedagogicznym, ujawniając m. in. swe pasje i różne tajemnice charakterów. Program dopełniły artystycznie teksty poetyckie recytowane przez Weronikę Solarz oraz Paulinę Król z klasy Ia. Uroczystość w części oficjalnej poprowadzili uczniowie klas III - Emilia Farbaniec i Marcin Habuda. W części artystycznej tę rolę przejęli pierwszoklasiści - Sabina Witek i Michał Kiełkiewicz. Życzymy wszystkim, by umieli wcielać każdego dnia w życie pozytywne działania, które sprawią, że realne stanie się wezwanie będące mottem dzisiejszego dnia: " Żyjmy tak, aby nasz ślad na drodze życia ocalał od zapomnienia."
zdjęcia

Warsztaty biologiczno - geograficzne

    1 października 2012 roku uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum w Modlnicy uczestniczyli w zajęciach terenowych organizowanych na terenie Ogrodu Zoologicznego. Młodzież miała możliwość udziału w zajęciach mających na celu przybliżenie wiadomości dotyczących zwierząt znajdujących się pod ochroną lub występujących poza naszą strefą klimatyczną. Młodzież poznawała biologię tych gatunków, środowisko życia, liczebność i rozmieszczenie (żółw błotny, ptaki wodne, rodzime ptaki drapieżne i sowy, drapieżniki z rodziny łasicowatych, żbik, ryś, wilk, krajowe jeleniowate). Przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach. Modyfikacje w budowie morfologicznej i anatomicznej jako wyraz adaptacji do różnych warunków środowiska, a także krainy zoogeograficzne i zamieszkujące je zwierzęta. Gatunki reprezentujące różne krainy zoogeograficzne.
Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Opiekunowie: M. Biniek, M. Knapik, M. Wacławik

KOŁO BIOLOGICZNE NA NOCY NAUKOWCÓW

    28 września 2012 roku po raz drugi uczniowie Gimnazjum w Modlnicy wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.
    Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie. W czasie "Małopolskiej Nocy Naukowców 2012" odbyły się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, otwarte zostały drzwi laboratoriów naukowych.
    Członkowie Koła Biologicznego uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież miała okazję wzięcia udziału w warsztatach "Jak pozyskać tkankę do badania", " Zmysły - iluzje wzrokowe, słuchowe, testy zapachowe" oraz "Kryminalne zagadki Krakowa - metody oceny płci i wieku w chwili zgonu". Uczniowie uczestniczyli także w pokazach ciągłych - mieli możliwość zobaczenia roztoczy, karaczanów i drobnych gryzoni, mieli możliwość zobaczenia DNA oraz poznania swojego genotypu.
Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz

DZIEŃ CHŁOPAKA

    28 września 2012w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował obchody Dnia Chłopaka. Z tej okazji oprócz miłych niespodzianek z jakimi chłopcy spotkali się w klasach, konkursami i przebierankami przygotowana została specjalna audycja radiowa, podczas której wygłoszone zostały życzenia, a w czasie przerwy, przez szkolne głośniki popłynęła lubiana przez wszystkich muzyka. Przez cały dzień, wszędzie było widać roześmianych i zadowolonych uczniów, świąteczny nastrój nie opuścił nikogo do końca dnia.

X RAJD NEANDERTALA

    W dniu 27 września 2012 uczniowie siedmiu gimnazjów lokalnych spotkali się na X jubileuszowym Rajdzie Neandertala. Rajd, połączony z konkursem, przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. W sumie na starcie stawiło się prawie trzydzieści drużyn.
    Punkt startowy i punkt kontrolny znajdował się na parkingu na Złotej Górze. Tu wszystkich uczestników czekały pierwsze zmagania! Pytania testowe z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Pytania sprawiły nieco trudności, ale były też drużyny, które skompletowały wszystkie punkty. Po przejściu szlakiem czarnym do centrum Parku, gimnazjaliści udali się w pobliże Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN, gdzie usytuowany był drugi punkt kontrolny. Tu zadaniem konkursowiczów było rozpoznanie trzech gatunków drzew lub krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Dalej trasa wiodła dnem Doliny Prądnika do wylotu Doliny Sąspowskiej, gdzie uczestnicy mieli rozpoznawać wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie była to łatwa konkurencja, gdyż każda fotografia składała się z trzech części, a zaczynano od najtrudniejszej z nich. Po przejściu dnem Doliny Sąspowskiej gimnazjaliści dotarli do ostatniego punktu kontrolnego zlokalizowanego przy Wąwozie Słupianka. Ostatnim zadaniem było rozpoznawanie gatunków zwierząt na zdjęciach.
    Po ostatnich zadaniach konkursowych wszyscy udali się na zakończenie, które w tym roku odbywało się przy SP w Woli Kalinowskiej. Tu na uczestników czekał poczęstunek - pyszne, grillowanie kiełbaski i gorąca herbata, ufundowane przez współorganizatora - Gimnazjum w Sułoszowej. Na boisku przy szkole, w oczekiwaniu na wyniki, można było zagrać w piłkę. Zabawy nie pokrzyżowały nawet podmuchy silnego wiatru i zbierające się nad nami deszczowe chmury. Po podsumowaniu wyników okazało się, że Gimnazjum w Modlnicy zajęło czwarte miejsce /to bardzo dobry wynik - szkoła wzięła po raz pierwszy udział w konkursie/.
Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

    Na początku września 2012 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie klasy zaproponowały swoich reprezentantów, którzy mieli wziąć udział w wyborach. Każdy z nich miał swój własny program wyborczy tak, jak na prawdziwych wyborach. Zaprezentowano własne plakaty, na których było napisane co kandydaci chcą zmienić w szkole, bądź co nowego pragną wprowadzić. W dalszym etapie, Katarzyna Kiełkiewicz oraz Marcin Habuda przeprowadzili wywiady z każdym z kandydatów, pytając ich o program, zainteresowania i hobby, aby każdy z wyborców, lepiej mógł poznać pretendentów do Samorządu Uczniowskiego. Niektórzy z kandydatów zrobili nawet własne ulotki reklamujące ich kandydaturę. Zawiązana została także koalicja tj. KFC - Kwiecień Farbaniec Company, która ostatecznie wygrała. W nowym Samorządzie obecnie urzędują: Joanna Kwiecień, Emilia Farbaniec i Michał Kiełkiewicz, po raz kolejny, opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p. Katarzyna Borkowska.

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

    3 września 2012 roku uroczyście zainaugurowaliśmy w Gimnazjum im. O. Kolberga rok szkolny 2012/2013. Powitania wszystkich uczniów oraz towarzyszących niektórym z nich rodziców dokonała Dyrektor Szkoły Pani Dorota Nowak. Przemówienie to stało się również okazją do przypomnienia młodzieży faktu, iż tradycyjnie wraz z rozpoczęciem nauki wspominamy rocznicę wybuchu II wojny światowej, która tego miesiąca przypadła na dwa dni przed formalnym powrotem do szkolnych ław. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła wszystkich nauczycieli oraz wychowawców podejmujących trud kształcenia i wychowania młodzieży gimnazjalnej w bieżącym roku. Życzyła też wszystkim - uczniom i pracownikom - wytrwałej, rzetelnej i przynoszącej wymierne efekty pracy. Po tej oficjalnej części uroczystości młodzież przeszła z sali gimnastycznej do klas lekcyjnych na pierwsze spotkanie z wychowawcą.
    Naukę w naszym Gimnazjum rozpoczęło w tym roku ponad sto dwadzieścioro gimnazjalistów, z czego pięćdziesięcioro jeden stanowią pierwszoklasiści. W każdym roczniku funkcjonują dwa oddziały klasowe. Wszystkim życzymy radości, sukcesów oraz cierpliwości i zapału w zdobywaniu wiedzy. Proces ten nie jest łatwy, lecz to jedyna droga do ukształtowania siebie i budowania mądrego społeczeństwa. Powodzenia!

Powrót na początek strony