poprzednie lataNasze osiągnięcia - rok szkolny 2014/2015


Premiera "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Koła Teatralnego Gimnazjum im. O. Kolberga w Modlnicy  |   Festiwal "Piosenka polska"  |   LIDER SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO  |   Konkurs piosenki zwiazanej z wolontariatem  |   "Trzymaj Formę"  |   Kuratoryjne Konkursy przedmiotowe  |   12 listopada - Konkurs Niepodległościowy  |   Konkurs plastyczny  |   XIV "Rajd Neandertala"Premiera "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Koła Teatralnego Gimnazjum im. O. Kolberga w Modlnicy

    11 czerwca, upalny dzień, czwartek. Dla kilkorga osób zacząć się miał tak naprawdę dopiero o godzinie 18. Wszystko wcześniej stanowiło jedynie preludium. Po spektakularnym sukcesie z zeszłego roku, kiedy uczniowie aktorzy podjęli się realizacji tekstu "Zemsty" Aleksandra Fredry, przyszedł czas na pierwszą z tegorocznych premier.
Pierwszą, gdyż liczba chętnych do spotykania się w ramach koła teatralnego przekroczyła obsadę jednego tekstu dramatycznego, dlatego konieczne było opracowanie w tym roku dwóch utworów.
Pierwszym zaprezentowanym publiczności w amfiteatrze szkolnym była tragifarsa młodopolskiej pisarki Gabrieli Zapolskiej. Wyraz ostrego sprzeciwu wobec zakłamania, hipokryzji, których wcieleniem dla młodopolskich twórców było filisterskie mieszczaństwo.
Tekst nas zainspirował i zmusił do refleksji. Chcieliśmy wywołać śmiech, ale i zamyślenie nad kondycją ludzkiej natury tak łatwo dostrzegającej błędy innych ludzi oraz popadającej w samozachwyt. Żywe reakcje publiczności, pokazały, jak bardzo tekst jest aktualny.

Brawurową grę aktorską zapewnili:
Aniela Dulska - Julia Wierzbicka (Ib)
Hesia Dulska - Maja Astapko (Ia)
Mela Dulska - Sylwia Kubala (IIa)
Zbyszko Dulski - Łukasz Gniecki (IIIb)
Felicjan Dulski - Jakub Maciejaszek (IIIb)
Juliasiewiczowa - Alena Morozova (IIIa)
Lokatorka - Gabriela Król (IIIa)
Hanka - Weronika Gorajczyk (IIIa)
Tadrachowa - Sabina Witek (IIIa)
Funkcję opiekuna koła, reżysera i scenografa pełniła Katarzyna Decowska.

Już 22 czerwca serdecznie zapraszamy na premierę "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry (również na godzinę 18), tym bardziej, że w przerwie spektaklu odbędzie się aukcja malarskich reprodukcji wykonanych przez uczniów naszego Gimnazjum. Dochód z niej przeznaczony zostanie na leczenie ojca jednego z gimnazjalistów. Liczymy na Państwa otwarte serca i ofiarność. Młodzi aktorzy zagwarantują śmiech. A jak powszechnie wiadomo, śmiech to zdrowie, zatem w trosce o Państwa dobre samopoczucie jeszcze raz serdecznie zapraszamy! Niech amfiteatr wypełni się po brzegi!

Festiwal "Piosenka polska"

    11 oraz 12 maja 2015 r. w Domu Kultury "Podgórze" w Krakowie odbywały się przesłuchania młodych wokalistów w ramach festiwalu "Piosenka polska". Młodzież prezentowała swoje uzdolnienia w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich.
W poniedziałek (11 maja) wśród występujących znalazły się uczennice naszego Gimnazjum: Aleksandra Borkiewicz z kl. IIa, Gabriela Kuchta z kl. IIb oraz Anna Calik z IIIa. Ola i Ania zaśpiewały piosenki Anny Jantar: "Moje jedyne marzenie" oraz "Radość najpiękniejszych lat", natomiast Gabrysia "Drewniane lalki" Moniki Malec.
15 maja jury ogłosiło wyniki rywalizacji festiwalowej. Miło nam poinformować, że Gabriela Kuchta zajęła III miejsce w kategorii gimnazjów. Trzy dni później wzięła udział w koncercie finałowym, w którym raz jeszcze zaprezentowała się przed widzami oraz odebrała nagrodę. Gratulujemy!

LIDER SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    Nasze gimnazjum w okresie od 28.11.2015 do 30.04.2015 wykonało zadania przewidziane regulaminem konkursu Lider samorządu uczniowskiego. Był to konkurs zorganizowany przez Studium Prawa Europejskiego, placówkę kształcenia ustawicznego. Zadań do wykonania było dziesięć. M.in.
- Przeprowadzenie konkursu na najbardziej lubianego, wymagającego… nauczyciela.
- Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: Co Ci się w naszej szkole podoba, co oceniasz negatywnie, jakie zmiany wprowadziłbyś/wprowadziłabyś? Jak oceniasz swoje relacje z kolegami ze szkoły, co jest w porządku, a co wymaga poprawy?
- Przygotowanie szkolnej gazetki.
- Przygotowanie akcji charytatywnej w dowolnej formie i na wybrany przez samorząd uczniowski cel, w ramach której gimnazjum w Modlnicy zaangażowało się w akcję "Szlachetnej Paczki"
- Przeprowadzenie ankiety uczniowskiej na temat: Jak oceniasz pracę samorządu uczniowskiego w swojej szkole oraz czym powinien się zająć?
- Przeprowadzenie dnia talentu w szkole.
Wszystkie zadania zostały ocenione na maksymalną ilość punktów, dzięki czemu szkoła otrzymała certyfikat: Lider Samorządu Uczniowskiego. Sukces ten jest wynikiem wspaniałej, całorocznej pracy naszego samorządu, który w tym roku szkolnym reprezentowany był przez: Annę Calik, Sabinę Witek i Kamilę Kulczyk.

Konkurs piosenki zwiazanej z wolontariatem

    29.04.2015 uczennice z naszej Szkoły brały udział w Konkursie piosenki o tematyce związanej z wolontariatem. Konkurs był podzielony na dwie grupy wiekowe. W młodszej do 12- stu lat brała udział Amelia Szczembara, uczennica klasy 6a, w grupie starszej uczestniczyły Gabriela Kuchta, Joanna Król i Aleksandra Borkiewicz z klasy 2 Gimnazjum. Konkurencja była duża, tym większy sukces Amelii Szczembary, która otrzymała pierwszą nagrodę za wykonanie piosenki pt. To nic, kiedy płyną łzy.
Wszystkim dziewczynom gratulujemy uczestnictwa i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.

"Trzymaj Formę"

    24 marca br., już po raz kolejny, odbył się turniej "Trzymaj Formę". W rywalizacji uczestniczyli uczniowie klas I-III gimnazjum w Białym Kościele oraz Modlnicy.
Zawodnicy wzięli udział w konkurencjach sportowych: sztafeta, przeciąganie liny, skoki przez linę oraz piramida. Konkurencje sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego z obu szkół.
Dodatkowo każda drużyna musiała wykazać się wiedzą z zakresu zdrowego żywienia. Pierwsze miejsce zajęła Drużna z Modlnicy. Natomiast w klasyfikacji szkół wygrało Gimnazjum w Białym Kościele i tym samym zachował PUCHAR PRZECHODNI TURNIEJU.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

VII Gminny Konkurs Recytatorski w Białym Kościele

    20 marca 2015 r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbył się VII Gminny Konkurs Recytatorski. Zakwalifikowało się szesnastu uczestników reprezentujących szkoły podstawowe oraz gimnazja z terenu naszej gminy. Przedstawicielami Gimnazjum im. O Kolberga w Modlnicy byli: Maja Astapko (Ia), Gabriela Janik (IIb) i Marcin Borkiewicz (IIIa). Konkurs przebiegał pod hasłem zaczerpniętym z poezji ks. Jana Twardowskiego: "Można odejść na zawsze, by stale być blisko".
Znów dzięki naszym uczniom doświadczyliśmy przyjemności sukcesu. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Gabriela Janik, drugie miejsce przypadło Marcinowi Borkiewiczowi a trzecie uczennicy szkoły - gospodarza konkursu Emilii Grzybowskiej. Gabrysia Janik dodatkowo uhonorowana została wraz z Gabrielą Żurek nagrodą publiczności. Gratulujemy.

Kuratoryjne Konkursy przedmiotowe

    Ogłoszono wyniki zmagań w etapach rejonowych. Cieszymy się z sukcesu uczennicy klasy IIIa - Kingi Jagło, która zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu Małopolskiego Konkursu Matematycznego.

    Ogłoszono ostatnie wyniki szkolnych etapów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Cieszymy się, że możemy poinformować o sukcesach uczniów Gimnazjum im. O. Kolberga. Do etapów rejonowych zakwalifikowało się bowiem siedmioro uczniów:

konkurs geografii - Natalia Wiącek - kl. IIa
konkurs biologii - Dawid Bzduła - kl. IIIb
konkurs wiedzy o społeczeństwie - Karol Piwowar - kl. IIIa
konkurs języka angielskiego - Łukasz Gniecki - kl. IIIb
konkurs matematyki - Kinga Jagło i Filip Twardy - klasa IIIa
konkurs języka polskiego - Weronika Solarz - kl. IIIa

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

12 listopada - Konkurs Niepodległościowy

     Dzień po Święcie Niepodległości w gimnazjum odbył się klasowy konkurs będący również sposobem na uczczenie 96. rocznicy powrotu Polski na mapy świata.

Składał się on z dwóch części. Pierwsza to drużynowy sprawdzian wiedzy o powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym i styczniowym, a drugą stanowił klasowy występ wokalny połączony z prezentacją przygotowanych przez klasy transparentów i plakatów. Klasy zaczęły przygotowania do zmagań kilka tygodni wcześniej. Atmosfera rywalizacji i chęć jak najlepszego zaprezentowania się a także zwycięstwa towarzyszyły wszystkim.

W konkursie wiedzy każdy zespół klasowy reprezentowany był przez trzy osoby. Zaś w drugiej części konkurencji klasy wykonywały wybrany przez siebie utwór patriotyczny, u niektórych połączony nawet z choreografią, przy okazji prezentując imponujące niepodległościowe transparenty i plakaty.

Po zażartej walce zwycięstwo w boju przypadło klasie IIIa tuż przed klasą IIIb. W jury zasiadali P. Dorota Nowak, P. Małgorzata Rusek, P. Jolanta Deńca-Bobek oraz P. Wiesław Smełka. Konkurs przygotowała P.Izabela Roś - nauczyciel historii.

W nagrodę obie klasy mają zamiar spędzić kilka miłych dni na zimowisku.

Konkurs plastyczny

    "Moja mała ojczyzna" to konkurs plastyczny w którym wzięło udział 111 młodych artystów z terenu Małopolski. Został on zorganizowany przez Krakowski Klub Sportowy "Jura". Jednym z elementów przedsięwzięcia "Biegiem - słowem - śpiewem" był właśnie plastyczny sposób rozumienia niepodległości, mający na celu krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży. Tematyka historyczna nie była łatwa do zilustrowania, jednak wyobraźnia i wiedza naszych uczniów doprowadziły ich na podium.
Agnieszka Zagórska z kl. I zajęła miejsce II
Emilia Wiśniewska z kl. I otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!

Agnieszka Zagórska Emilia Wiśniewska

Agnieszka Zagórska, Emilia Wiśniewska

XIV "Rajd Neandertala"

    Dnia 23 września 2014 odbył się XIV "Rajd Neandertala" - rajd terenowy z konkursem dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. Tym razem współorganizatorem rajdu był Urząd Gminy Wielka Wieś i Gimnazjum w Białym Kościele.
W tym roku wszystkich uczestników w Parku przywitała jesienna aura. Punkt startowy był również pierwszym punktem kontrolnym, każda drużyna otrzymała zestaw 18 pytań testowych z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Kolejnym zadaniem w konkursie, na drugim punkcie kontrolnym, było rozpoznawanie obiektów z terenu OPN na podstawie fragmentów fotografii OPN. Zadaniem uczniów na trzecim punkcie kontrolnym było rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów występujących w Parku na podstawie ulistnionych pędów. W tym roku ta część konkursu nie sprawiła większych problemów, uczniowie dobrze radzili sobie z polskimi nazwami gatunków. Na ostatnim punkcie kontrolnym punkty można było zdobyć po prawidłowym rozpoznaniu gatunków zwierząt na zdjęciach. Po odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania uczestnicy udali się do Gimnazjum w Białym Kościele, gdzie odbyło się zakończenie Rajdu. Na miejscu na wszystkich czekały już smaczne kiełbaski i gorąca herbata.
W rywalizacji szkół trzecie miejsce przypadło Gimnazjum w Białym Kościele, a czwarte Gimnazjum w Modlnicy. Nagrody i puchary wręczyli pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego.

M.Biniek, D.Tracz, K.Szumiec