poprzednie lataNasze osiągnięcia - rok szkolny 2013/2014


Finał wojewódzki turnieju Coca cola cup   |   "ŚMIECENIE ODPADA"   |   Podsumowanie projektu "W poszukiwaniu zagubionych zawodów"   |   I etap Cocacola Cup   |   Podwójne zwycięstwo w VI Gminnym Konkursie Recytatorskim   |   Konkursy zorganizowane w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga.   |   W poszukiwaniu zagubionych zawodów   |   Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe   |   Sukces naszej absolwentki w ogólnopolskim konkursie plastycznym.   |  Finał wojewódzki turnieju Coca cola cup

    31.05.2014 roku odbył się finał wojewódzki turnieju Coca cola cup. W tym roku w województwie małopolskim w turnieju brało udział 230 zespołów. Gimnazjum w Modlnicy zajęło bardzo wysokie piąte miejsce. Naszą szkołę reprezentowali: Grzegorz Zięba, Dawid Hrabia, Michał Kiełkiewicz, Maciej Habuda, Łukasz Gniecki, Krzysztof Wcisło, Łukasz Kaczor, Jakub Maciejaszek, Mateusz Madejewski, Kacper Pudełko.


"ŚMIECENIE ODPADA"

    Uczniowie Gimnazjum w Białym Kościele oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy włączyli się w kampanię pt. "CZYSTA MAŁOPOLSKA".
Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży województwa małopolskiego nt. potrzeby selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń, jakie niesie wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów, kształtowanie proekologicznych zachowań w postępowaniu z odpadami w codziennym życiu, utrwalenie zdobytej wiedzy i umiejętności poprzez systematyczne, praktyczne działanie związane z selektywną zbiórką odpadów, a także promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami.
W ramach projektu na terenie szkoły prowadzona jest segregacja odpadów, odbywa się także zbiórka baterii i zakrętek.
Młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ojcowskiego Parku Narodowego na temat recyklingu.
W kwietniu obie szkoły wraz z Urzędem Gminy Wielka Wieś zorganizowały I Gminny Konkurs Plastyczny "Czysta Małopolska", w którym uczniowie przygotowywali komiksy.

Najlepsze komiksy w konkursie zostały nagrodzone:

I miejsca:

Kaja Marschalko
Kacper Dziura
Leon Pączkowski Katarzyna Zielińska
Karolina Hojda

Wyróżnienia:

Izabela Król
Julia Pac
Agnieszka Kowalska
Patrycja Dąbrowska

Podsumowanie projektu "W poszukiwaniu zagubionych zawodów"

     Celem projektu była próba odpowiedzi na pytanie: czy dzisiaj w dobie techniki jest możliwy powrót do czasów, kiedy życie ludzi biegło nieco innym rytmem. Do czasów kiedy pewne umiejętności, tajniki zawodów były przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Do chwil kiedy matki przekazywały swoim córkom wiedzę niezbędna w dorosłym życiu, którą same otrzymały od swoich matek, zaś ojcowie liczyli na to, że ich synowie przejmą po nich fach. Dzisiejszy świat wraz z królująca w nim masową produkcją sprawił, że znakomita większość dawnych zawodów, które często były synonimem kunsztu i mistrzostwa być może bezpowrotnie odchodzą w zapomnienie. Zainspirowani tą tematyką w okresie od września do marca 2014r. w Gimnazjum w Modlnicy uczniowie klas I, II, III realizowali projekt pt. W poszukiwaniu zagubionych zawodów. Aby zrealizować założone cele, opracowano szereg działań, które umożliwiały wychowankom pogłębienie wiedzy na temat zawodów, które nie są już tak popularne. Po miesiącu poszukiwań każda z grup miała swojego kandydata, który przyczynił się do przedstawienia w ciekawy sposób swojego fachu.

Byli to:

Pani Elżbieta Janus (grupa: Katarzyny Janus, Pawła Szumca i Aleksandry Janik). Pani Elżbieta wykonuje nietypowy zawód jakim jest dziewiarz maszynowy. Jej pracę przedstawiła nam na bardzo ciekawym filmiku Kasia - córka Pani E.Janus. Kasia samodzielnie wykonała szalik na maszynie dziewiarskiej. Praca Kasi i jej grupy została doceniona i nagrodzona zasłużonym III miejscem.
Niespodzianką okazał się projekt autorstwa Karola Piwowara i jego babci Pani Doroty Mikulec. Karol wykonał pracę haftem krzyżykowym. W projekcie widoczne były imponujące dzieła Pani Doroty Mikulec. Czas jaki trzeba poświęcić na wykonanie takiego obrazu jest gwarancją, iż praca ta należy bezsprzecznie do pasji babci Karola. Karol otrzymał ex ?quo III miejsce.
Kolejną ciekawą osobą była babcia Aleksandry Borkiewicz, Pani Marianna Borkiewicz. Drużyna w składzie Aleksandra Borkiewicz, Magdalena Żołnierek, Klaudia Litewka wykonała prezentację multimedialną pokazująca krok po kroku naukę robótek na drutach. Ola Borkiewicz samodzielnie na żywo wykonała pracę na drutach wyjaśniając publiczności na czym ona polega. Po podsumowaniu całego trudu włożonego w ten projekt grupa ta zajęła II miejsce.
Najciekawszym projektem spośród sześciu proponowanych okazał się projekt Izabeli Król, Angeliki Mazur, Magdaleny Kwinty. Uczennice klasy III inspirowały się pracą lutnika Pana Bartłomieja Dankiewicza. Projekt zawierał mnóstwo ciekawych informacji na temat tego zawodu. Dzięki dociekliwości dziewczynek dowiedzieliśmy się, że w Polsce jest około stu lutników, a w Krakowie tylko sześciu! Pan Dankiewicz w ciągu roku buduje około dziesięciu skrzypiec. Wiemy już że projekt pierwszych skrzypiec wykonał Miachał Anioł. Takim to ciekawym materiałem uczennice zasłużyły na niekwestionowane I miejsce.
Najbardziej spośród wszystkich zespołów zaskoczyła nas grupa Kamila Szumca, Bogusława Szumnego i Michała Knapika. Chłopcy wybrali za swojego mistrza Pana Roberta Zgodę - wujka Kamila, który zajmuje się kowalstwem. Dynamiczny filmik, ze sprytnie dobranym podkładem muzycznym i zaangażowanie Kamila w wykonanie podkowy wzbudziło wśród publiczności dużo pozytywnych emocji. Zatem możemy uznać, iż oglądającym do gustu najbardziej przypadł właśnie ten projekt. Chłopcom serdecznie gratulujemy.
Na uwagę zasługuje również projekt Pauliny Orłowskiej i Karoliny Misiury, uczennice pod okiem babci Pauliny Pani Marii Szopy wykonały szalik na drutach i haft krzyżykowy. Swoją pracę zaprezentowały w krótkim filmiku.
Na koniec mieliśmy jeszcze okazję zobaczyć krótką relację z wywiadu w Radiu Eska z Panią Marleną Chudzio. Uczniowie pierwszy raz mieli okazję wypowiedzieć się na temat projektu przed słuchaczami radia. Na efekty tych wypowiedzi oczekujemy do końca maja.
     W wybranych zespołach można było zaobserwować ogromne zaangażowanie i poważne podejście do tematu, co mogliśmy dostrzec podczas publicznej prezentacji, która miała miejsce 15 mara 2014r.
Grupy realizujące poszczególne zadania wypracowały wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań.
Uczniowie mieli okazję pracować w grupie, pomagać sobie, dzielić się swoimi pomysłami, konkurować, doskonalić umiejętność publicznych wystąpień, ujawnić swoje zdolności . Mamy nadzieję, że projekt ten pozytywnie wpłynął na świadomość naszych uczniów dotyczącą zagubionych zawodów w XXI w.

Opracowała: Marta Duda

I etap Cocacola Cup

2 kwietnia 2014 na boisku szkolnym w Modlnicy odbył się I etap turnieju piłkarskiego Cocacola Cup.
W kategori dziewcząt wygrała reprezentacja Gimnazjum w Modlnicy w składzie: P. Siembida, A. Janik, A. Bień, W. Dziuba, P. Sieklińska, P. Wojtaszek, K. Kulczyk, J. Flak, K. Dziuba, S. Janecka.
W kategorii chłopców także wygrała reprezentacja Gimnazjum w Modlnicy w składzie: M. Madejewski, K. Pudełko, J. Maciejaszek, M. Habuda, M. Kiełkiewicz, Ł. Kaczor, Ł. Gniecki, K. Wcisło, G. Zięba, D. Gil.

Podwójne zwycięstwo w VI Gminnym Konkursie Recytatorskim

W piątek 21 marca 2014 r. w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele odbył się finał VI Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem mottem stały się słowa poety - Patrona szkoły: "Tak naprawdę samotni jesteśmy wtedy, kiedy sami od ludzi odchodzimy".

Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali: Marcin Borkiewicz z klasy IIa oraz Gabriela Janik z klasy Ib. Marcin deklamował tekst pt. "Różne samotności" a Gabrysia "Nieszczęście nie-nieszczęście".

Nasi uczniowie nie mogli wypaść lepiej. Wzruszyli, zachwycili i oboje zajęli równorzędne pierwsze miejsce! Serdecznie gratulujemy!

Konkursy zorganizowane w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga.

"Dawna ludowość dziś"

Nagrodzeni:

Wiktoria Wojdała - Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele - za zdjęcie żelazka.
Arkadiusz Janik - Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele - za zdjęcie matrycy do opłatków.
Jadwiga Marschalko - Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele - za zdjęcie sanek z uprzężą chomątową.

W trakcie uroczystości 21 lutego swoje głosy oddawali również przybyli do nas goście. Ich werdyktem nagrodę publiczności zdobyły:
Jadwiga Marschalko - Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Białym Kościele - za zdjęcie sanek z uprzężą chomątową.
Weronika Gorajczyk - Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Modlnicy - za zdjęcie ukazujące przędzenie wełny.

"Współczesna przyśpiewka"

W zgłoszonych do konkursu utworach uwzględniano walor muzyczny, tekstowy oraz wykonanie. Przyśpiewki dotyczyły tradycji i kultury lokalnej bądź uczniowskiej codzienności. Autorzy wykazali się wielką pomysłowością oraz kulturą muzyczną. Jury przyznało pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce.

Nagrodzeni:

I miejsce - Justyna Lipińska - Gimnazjum im. Oskara Kolberga w Modlnicy
II miejsce - Zespół Młode Echo Kujaw - Gimnazjum nr 9 im. Oskara Kolberga we Włocławku
III miejsce - Zespół Gimnazjalne Trio w składzie Gabriela Janik, Gabriela Sośnicka, Julia Mistak

Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w rywalizację, serdecznie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy!
Organizator prześle nagrody oraz dyplomy do szkół.

W poszukiwaniu zagubionych zawodów

W październiku 2014 r. zrealizowaliśmy konkurs pt "W poszukiwaniu zagubionych zawodów". Nie było to łatwe zadanie ponieważ część profesji z dawnych lat jest nam całkiem obca, jednak po opowieściach naszych rodziców, dziadków i niewielu osób zajmujących się nietypowym zawodem,a także ich obrazowym przedstawieniem przystąpiliśmy do namalowania zagubionych zawodów.
Po zestawieniu i obejrzeniu prac jury w składzie:
przewodnicząca: Dyrektor Dorota Nowak,
członkowie: Z-ca dyrektora Małgorzata Rusek,
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej: Beata Zawadzka,
miało niemały problem z wyłonieniem zwycięzcy.
Prace reprezentowały się bardzo malarsko, zobaczyliśmy sporo szczegółów danego zawodu.
Do najlepszych należały:
I miejsce Paulina Siembida,
II miejsce Katarzyna Zielińska,
III miejsce Gabriela Janik.


Wyróżnienia:
Kinga Jagło, Przemysław Karcz,Magdalena Żołnierek.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, rozdanie nagród nastąpi w lutym 2014 r.

Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe

Do etapów rejonowych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych awansowali:
Biologia - Izabela Król - kl.IIIa
Geografia - Izabela Król - kl.IIIa
Historia - Miłosz Miszkurka - kl.Ib

I miejsce w konkursie na najciekawszą makietę inspirowaną światem bajek.

    Karolina Szumiec ukończyła gimnazjum w czerwcu 2013 roku. Uczennica ta wzięła udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Świat bajek i baśni w scenkach rodzajowych" zorganizowanym przez Bielańskie Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. W konkursie wzięło udział 158 prac w postaci makiet. Rozstrzygnięcie tego konkursu odbyło się w czerwcu 2013 roku, a o wynikach dowiedzieliśmy się we wrześniu 2013 roku. Dlatego mimo że z opóźnieniem, ale za to wielką satysfakcją przyjmujemy tę wiadomość i gratulujemy Karolinie:)

http://www.centrumszegedynska9a.pl/

nauczyciel plastyki: Marta Duda