poprzednie lataNasze osiągnięcia - rok szkolny 2012/2013


PODSUMOWANIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "RECYKLING JEST OK"   |   Gminny Konkurs "Zaopiekujmy się Ziemią"   |   Konkurs recytatorski "Poezja polska" - Dom Kultury w Krakowie - Podgórzu   |   FINAŁY WOJEWÓDZKIE Coca Cola Cup 2013   |   Coca Cola Cup 2013   |   Sukces gimnazjalistki Danieli Wessy z klasy 1b w Małopolskim Konkursie Kuratoryjnym z Języka Niemieckiego   |   Ogólnopolski Finał Konkursu Ojczyzna-Polszczyzna   |   Turniej Gminny o Puchar Wójta Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim.   |   Konkurs plastyczny - ROK KORCZAKA 2012   |   ZWYCIĘSTWO I WYRÓŻNIENIE W MAŁYM FINALE KONKURSU OJCZYZNA-POLSZCZYZNA W KRAKOWIE   |   V Gminny Konkurs Recytatorski   |   Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe   |   Warsztaty biologiczno - geograficzne   |   KOŁO BIOLOGICZNE NA NOCY NAUKOWCÓW   |   X RAJD NEANDERTALA   |  PODSUMOWANIE GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "RECYKLING JEST OK"

notatka oraz zdjęcia

Gminny Konkurs "Zaopiekujmy się Ziemią"

21 maja 2013 roku nasi uczniowie uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ekologiczno - Przyrodniczym pod hasłem "Zaopiekujmy się Ziemią", który odbył się w tradycyjnie Szkole Podstawowej w Będkowicach. Konkurs dotyczył uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnyc z terenu Gminy Wielka Wieś. Wśród zagadnień konkursowych pojawiła się modna tematyka ekologiczna i działania proekologiczne m.in. recykling, oszczędzanie wody czy energii.
Oto wyniki:
Klasy I II miejsce Filip Twardy Gimnazjum Modlnica
Klasy II II miejsce Izabela Król Gimnazjum Modlnica
Klasy III II miejsce Aleksandra Drewniak Gimnazjum Modlnica

Konkurs recytatorski "Poezja polska" - Dom Kultury w Krakowie - Podgórzu

W dniach 15 - 17 maja w krakowskim domu kultury w dzielnicy Podgórze przy ul. Sokolskiej odbywały się przesłuchania w ramach konkursu recytatorskiego "Poezja polska". Podeszło do niego ponad 130 wykonawców ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Uczestników oceniało jury w składzie: Zinaida Zagner - aktorka, Marta Witkowska - pedagog, Helena Karniewicz - kulturoznawczyni, Paulina Lesiak. W turnieju udział wzięli również uczniowie naszego gimnazjum - Anna Calik i Marcin Borkiewicz - pierwszoklasiści. Oboje zaprezentowali się w utworach Zbigniewa Herberta: "Domysły na temat Barabasza" oraz "U wrót doliny". Jurorki doceniły szczególnie występ Ani, której przyznano III miejsce w kategorii gimnazjów. Ania zaprezentowała się również podczas uroczystego finału 29 maja, na który udała się po odbiór zaszczytnego dyplomu oraz zasłużonej nagrody.
Serdecznie gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy.

FINAŁY WOJEWÓDZKIE Coca Cola Cup 2013

Drużyna naszych dziewczyn wywalczyła w trzech rundach eliminacyjnych wejście do wojewódzkich finałów Coca Cola Cup 2013.
W dniu 12.05.2013 roku odbyły się małopolskie wojewódzkie finały.

Nasze dziewczęta wywalczyły III miejsce w całym turnieju, ulegając jedynie drużynie z Dobczyc i drużynie z Jelnej.
W finałach ogólnopolskich Małopolskę reprezentować będą dziewczyny z Jelnej.

Gratulacje i ogromne brawa dla:
Kasi Kuciel, Joasi Kwiecień, Dominiki Dojki, Oli Bień, Ani Wyżgi, Pauliny Siembidy, Pauliny Sieklińskiej, Agnieszki Czech, Kamili Kulczyk, Weroniki Dziuby, która zastąpiła kontuzjowaną Olę Janik oraz dla niezastąpionego trenera: Krzysztofa Szumca i opiekuna drużyny Anny Galus

.

Coca Cola Cup 2013

W dniach 10.04.13 i 11.04.13 odbyły się eliminacje do turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup 2013 drużyn żeńskich i męskich. Naszą szkołę reprezentowali:
Paweł Rębilas, Przemek Serczyk, Oskar Piotrowski, Grzesiek Szumiec, Bartek Szewczyk, Bartek Garstka, Kacper Pudełko, Maciek Piekus, Krzysiek Wcisło i Michał Kiełkiewicz.
Panowie rozegrali trzy mecze z drużynami: Gimnazjum w Przegini, Gimnazjum w Naramie i Gimnazjum 43 w Krakowie. Choć nasi chłopcy dzielnie walczyli rozgrywki wygrała drużyna Gimnazjum z Krakowa i przeszła do dalszych rozgrywek.
W skład zwycięskiej drużyny dziewcząt wchodziły:
Joasia Kwiecień, Kasia Kuciel, Dominika Dojka, Agnieszka Czech, Ania Wyżga, Ola Bień, Ola Janik, Paulina Siembida, Paulina Sieklińska, Kamila Kulczyk.
Dziewczęta również rozegrały trzy mecze z drużynami z: Gimnazjum w Przegini, Gimnazjum w Więcławicach i Gimnazjum w Prandocine. Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze zdobywając w sumie 14 bramek i żadnej nie tracąc.
Teraz przygotowuje się do dalszych rozgrywek.
Gratulujemy

Sukces gimnazjalistki Danieli Wessy z klasy 1b w Małopolskim Konkursie Kuratoryjnym z Języka Niemieckiego

15 marca 2013 roku miało miejsce uroczyste zakończenie Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego w siedzibie Małopolskiego Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli w Nowym Sączu. Dwudziestu jeden laureatów, wśród nich uczennica naszego gimnazjum Daniela Wessa z klasy 1b, otrzymało od organizatorów konkursu nagrody oraz dyplomy laureata. Zmagania wszystkich uczestników konkursu rozpoczęły się 15 października 2012 roku. Wszyscy, którzy w etapie szkolnym uzyskali co najmniej 75% punktów, zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który miał miejsce 3 grudnia 2012 roku. Ostatnią faza konkursu był etap wojewódzki, składający się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Aby odnieść końcowy sukces trzeba było w tej ostatniej fazie zmagań uzyskać co najmniej 84 punkty na 100 możliwych. Gratulujemy Danieli i życzymy jeszcze wielu sukcesów!

Ogólnopolski Finał Konkursu Ojczyzna-Polszczyzna

    W dniach 8-10 marca 2013 r. we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Finał Konkursu Ojczyzna-Polszczyzna. Wzięli w nim udział laureaci wojewódzcy, a wśród nich znalazła się uczennica klasy IIIa - Róża Janas. Wrocław przywitał uczestników konkursu deszczową pogodą, która nie przeszkodziła w stworzeniu przez organizatorów - Stowarzyszenie Ojczyzna-Polszczyzna - wspaniałej atmosfery. W pierwszym dniu, po zakwaterowaniu w Hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim, odbyły się warsztaty dla dzieci prowadzone przez aktora i profesora wrocławskiej PWST Krzysztofa Grębskiego oraz spotkanie integracyjne. W drugim dniu rano uczestnicy turnieju zmierzyli się w pierwszej części konkurencji - w teście pisemnym na terenie Ossolineum, a około południa rozpoczęli zwiedzanie Wrocławia m.in. oglądali Panoramę Racławicką oraz rozwiązywali zagadki wrocławskiego Rynku przy pomocy questu. Popołudniu zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie uczestniczyli w przygotowanych dla obydwu grup osobno warsztatach pisarskich i poświęconych kulturze żywego słowa - młodzież spotkała się w Ossolineum, nauczyciele zaś na Uniwersytecie Wrocławskim. W trzecim dniu pobytu w stolicy Dolnego Śląska wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się w drugiej części konkurencji - czyli ustnym kilkuminutowym wystąpieniu, w którym musieli opowiedzieć historię opartą na wylosowanej wcześniej sentencji i na której przygotowanie mieli około czterdziestu pięciu minut. Przesłuchania miały miejsce również w reprezentacyjnej sali gościnnego Ossolineum. Uczestników ustnej części finału oceniało jury, którego przewodniczącym był profesor Jan Miodek. W skład komisji wszedł również m.in. poznany wcześniej przez dzieci profesor PWST Krzysztof Grębski. Konkurencja była ogromna. Trema mieszała się z radością u prawie pięćdziesięciorga młodych ludzi. Róża zaprezentowała się w ciekawej historii, ale ostatecznie nie zajęła żadnego premiowanego miejsca. Niemniej jednak udział w finale ogólnopolskiego konkursu, tak wybornie zorganizowanego i podkreślającego piękno mowy ojczystej, był wspaniałym przeżyciem. Każdemu życzylibyśmy podobnych.

zdjęcia

Turniej Gminny o Puchar Wójta Wielka Wieś w Narciarstwie Alpejskim.


Zawody odbyły się 09.02.2013 w Kluszkowcach. Nasze Gimnazjum reprezentowali:
Jan Janecki, Bartłomiej Szumiec, Marcin Habuda, Bartosz Garstka, Dawid Sośnicki, Joanna Kaczor, Łukasz Kaczor oraz nauczyciel WF Krzysztof Szumiec.
Najlepsze wyniki osiągnęli:
Bartosz Garstka - 2 miejsce w kategorii chłopcy Gimnazjum
Joanna Kaczor - 2 miejsce w kategorii dziewczyny Gimnazjum
Gratulujemy!

Konkurs plastyczny - ROK KORCZAKA 2012

     W lutym 2013 rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. "Portret tego, który nade wszystko umiłował dzieci" organizowany przez Szkołę Podstawową w Bęble oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Wielkiej Wsi pod honorowym patronatem Wójta Gminy Wielka Wieś.
Celem konkursu było przybliżenie uczestnikom sylwetki Janusza Korczaka, zachęcenie do czytania utworów autora, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości plastycznej, rozwijanie wrażliwości estetycznej, a przede wszystkim umożliwienie dzieciom prezentacji własnych dokonań twórczych.

W wyniku ustaleń komisji konkursowej zostały nagrodzone i wyróżnione następujące prace:
I miejsce
Sabina Witek kl.I
Przemek Karcz kl.II

II miejsce
Kinga Jagło kl.I
Izabela Król kl.II

III miejsce
Małgorzata Wojtaszek kl.I

Wyróżnienia:
Wiktoria Michałowska kl.I Gimnazjum w Modlnicy
Paulina Sieklińska kl.I Gimnazjum w Modlnicy.

Gratulujemy:)

ZWYCIĘSTWO I WYRÓŻNIENIE W MAŁYM FINALE KONKURSU OJCZYZNA-POLSZCZYZNA W KRAKOWIE

    11 stycznia 2013 r. Róża Janas - uczennica klasy IIIa Gimnazjum w Modlnicy - zwyciężyła w Małym Finale konkursu Ojczyzna-Polszczyzna. Tym samym jako jedyna przedstawicielka małopolskiego okręgu konkursu weźmie udział w jego finale, który będzie miał miejsce w marcu we Wrocławiu. Natomiast Antoni Wojdacki z klasy IIb otrzymał dziś z rąk jury wyróżnienie. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić jeszcze jedną osobę oraz przyznać drugie miejsce ex aequo dwóm uczestniczkom zmagań. Należy podkreślić, że w dzisiejszej - ustnej - części konkurencji, brało udział jedynie dziewięcioro uczniów, najlepszych z grona około trzystu próbujących swych sił w pierwszym etapie Ojczyzny-Polszczyzny w szkołach na terenie całej Małopolski. Nagrodzonych wyróżnieniem bądź miejscem zostało pięcioro, w tym oboje uczniów naszej szkoły.
    Etap szkolny odbył się w naszym Gimnazjum w zeszłym miesiącu i podzielony był na dwie części - pisemną i ustną. Wzięło w nich udział siedemnaścioro gimnazjalistów, począwszy od pierwszoklasistów, a skończywszy na najstarszych uczniach. Byli to:
z klasy Ia - Marcin Borkiewicz, Kinga Jagło, Weronika Solarz, Filip Twardy, Sabina Witek;
z klasy Ib - Łukasz Gniecki, Maciej Habuda, Michał Kiełkiewicz;
z klasy IIa - Małgorzata Glanowska, Paweł Szumiec;
z klasy IIb - Angelika Mazur, Miłosz Miszkurka, Antoni Wojdacki;
z klasy IIIa - Agnieszka Czech, Emilia Farbaniec, Róża Janas, Gabriela Kurczab.

    Test oraz wypracowanie uczniowie pisali 4 grudnia, a w następnym tygodniu zmierzyli się z wyzwaniami postawionymi przez organizatorów konkursu, ale przede wszystkim z własnym stresem, a czasem nawet nieśmiałością. Zaprezentowali bardzo ciekawe i będące na wysokim poziomie językowym opowieści. Czas ich wygłaszania nie mógł przekroczyć czterech minut, każdy uczestnik musiał polegać jedynie na własnej pamięci, a na przygotowanie historii miał czterdzieści pięć minut. Tematyka I etapu dotyczyła młodości. Aż pięcioro uczniów z najlepszymi wynikami zakwalifikowanych zostało do rejonowego etapu konkursu. Byli to (w kolejności od najwyższego rezultatu): Weronika Solarz, Róża Janas, Miłosz Miszkurka, Antoni Wojdacki i Emilia Farbaniec. Różnice punktowe między nimi były bardzo niewielkie.
    Przed tygodniem zmierzyli się z dwudziestoma innymi uczniami z województwa w części pisemnej etapu rejonowego. Odbył się on w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11 im. Jana Pawła II w Krakowie. Spośród dwadzieściorga pięciorga zawodników jury do dzisiejszej, ustnej części zakwalifikowało jedynie dziewięć osób - w tym dwoje uczniów Gimnazjum im. O. Kolberga - Różę Janas i Antoniego Wojdackiego. Oboje wykazali się dziś wybornymi umiejętnościami językowymi i ich prezentacje zostały bardzo wysoko ocenione przez komisję. Lecz tylko jedna osoba mogła zostać zwycięzcą i finalistą finału we Wrocławiu. Róży gratulujemy tego wyśmienitego sukcesu, jakim jest I miejsce a wyróżnionemu Antkowi nie tylko gratulujemy, ale i liczymy na niego w przyszłym roku!
Konkurs Ojczyzna-Polszczyzna organizowany jest przez Wydawnictwo Nowa Era i Stowarzyszenie Ojczyzna-Polszczyzna pod patronatem profesora Jana Miodka. Opiekę merytoryczną nad uczniami oraz organizacyjną nad konkursem sprawuje nauczyciel języka polskiego - Katarzyna Decowska.

V Gminny Konkurs Recytatorski

    Dnia 7. 01. 2013 roku. uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w V Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Gimnazjum w Białym Kościele. Troje przedstawicieli klasy Ia: Marcin Borkiewicz, Anna Calik oraz Weronika Solarz stanęło w szranki z gospodarzami konkursu. Pierwszoklasiści recytowali utwory, których treść nawiązywała do tematu przewodniego - dziecięce postrzeganie i rozumienie świata. Na uwagę zasługiwała przede wszystkim recytacja Marcina Borkiewicza, który wygłosił wiersz Danuty Wawiłow "Rupaki". Interpretacja tekstu, odpowiednia dykcja oraz talent przyniosły naszemu wychowankowi zaszczytne pierwsze miejsce. Anna Calik, która przedstawiła swoją interpretację wiersza "Koleżanki -Dokuczanki" Ewy Skarżyńskiej również stanęła na podium zajmując trzecie miejsce.
Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w tego rodzaju przedsięwzięciach i konkursach.

Kuratoryjne Konkursy Przedmiotowe

Do etapów rejonowych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych awansowali:
Biologia - Izabela Król - kl.IIa i Aleksandra Drewniak - kl.IIIb
Geografia - Izabela Król - kl.IIa
Język niemiecki - Daniela Wessa - kl.Ib
Informatyka - Marcin Habuda - kl.IIIb
Daniela Wessa uzyskała drugie miejsce w etapie rejonowym i weźmie udział w etapie wojewódzkim konkursu.

Warsztaty biologiczno - geograficzne

    1 października 2012 roku uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum w Modlnicy uczestniczyli w zajęciach terenowych organizowanych na terenie Ogrodu Zoologicznego. Młodzież miała możliwość udziału w zajęciach mających na celu przybliżenie wiadomości dotyczących zwierząt znajdujących się pod ochroną lub występujących poza naszą strefą klimatyczną. Młodzież poznawała biologię tych gatunków, środowisko życia, liczebność i rozmieszczenie (żółw błotny, ptaki wodne, rodzime ptaki drapieżne i sowy, drapieżniki z rodziny łasicowatych, żbik, ryś, wilk, krajowe jeleniowate). Przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach. Modyfikacje w budowie morfologicznej i anatomicznej jako wyraz adaptacji do różnych warunków środowiska, a także krainy zoogeograficzne i zamieszkujące je zwierzęta. Gatunki reprezentujące różne krainy zoogeograficzne.
Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Opiekunowie: M. Biniek, M. Knapik, M. Wacławik

KOŁO BIOLOGICZNE NA NOCY NAUKOWCÓW

    28 września 2012 roku po raz drugi uczniowie Gimnazjum w Modlnicy wzięli udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.
    Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, a także przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie ich do wybrania kariery naukowej. Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie. W czasie "Małopolskiej Nocy Naukowców 2012" odbyły się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, otwarte zostały drzwi laboratoriów naukowych.
    Członkowie Koła Biologicznego uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzież miała okazję wzięcia udziału w warsztatach "Jak pozyskać tkankę do badania", " Zmysły - iluzje wzrokowe, słuchowe, testy zapachowe" oraz "Kryminalne zagadki Krakowa - metody oceny płci i wieku w chwili zgonu". Uczniowie uczestniczyli także w pokazach ciągłych - mieli możliwość zobaczenia roztoczy, karaczanów i drobnych gryzoni, mieli możliwość zobaczenia DNA oraz poznania swojego genotypu.
Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz

X RAJD NEANDERTALA

    W dniu 27 września 2012 uczniowie siedmiu gimnazjów lokalnych spotkali się na X jubileuszowym Rajdzie Neandertala. Rajd, połączony z konkursem, przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów z gmin, na których położony jest Ojcowski Park Narodowy. W sumie na starcie stawiło się prawie trzydzieści drużyn.
    Punkt startowy i punkt kontrolny znajdował się na parkingu na Złotej Górze. Tu wszystkich uczestników czekały pierwsze zmagania! Pytania testowe z przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Pytania sprawiły nieco trudności, ale były też drużyny, które skompletowały wszystkie punkty. Po przejściu szlakiem czarnym do centrum Parku, gimnazjaliści udali się w pobliże Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN, gdzie usytuowany był drugi punkt kontrolny. Tu zadaniem konkursowiczów było rozpoznanie trzech gatunków drzew lub krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Dalej trasa wiodła dnem Doliny Prądnika do wylotu Doliny Sąspowskiej, gdzie uczestnicy mieli rozpoznawać wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie była to łatwa konkurencja, gdyż każda fotografia składała się z trzech części, a zaczynano od najtrudniejszej z nich. Po przejściu dnem Doliny Sąspowskiej gimnazjaliści dotarli do ostatniego punktu kontrolnego zlokalizowanego przy Wąwozie Słupianka. Ostatnim zadaniem było rozpoznawanie gatunków zwierząt na zdjęciach.
    Po ostatnich zadaniach konkursowych wszyscy udali się na zakończenie, które w tym roku odbywało się przy SP w Woli Kalinowskiej. Tu na uczestników czekał poczęstunek - pyszne, grillowanie kiełbaski i gorąca herbata, ufundowane przez współorganizatora - Gimnazjum w Sułoszowej. Na boisku przy szkole, w oczekiwaniu na wyniki, można było zagrać w piłkę. Zabawy nie pokrzyżowały nawet podmuchy silnego wiatru i zbierające się nad nami deszczowe chmury. Po podsumowaniu wyników okazało się, że Gimnazjum w Modlnicy zajęło czwarte miejsce /to bardzo dobry wynik - szkoła wzięła po raz pierwszy udział w konkursie/.
Opiekunowie: M. Biniek, D. Tracz