VII Międzyszkolny Przegląd Taneczny im. Józefa Lachnera
          Dnia 30 marca 2017r. w Szkole Podstawowej w Modlnicy odbył się VII Międzyszkolny Przegląd Taneczny im. Józefa Lachnera. Do występu w nim przygotowali się uczniowie szkół podstawowych z klas I-III. Podczas Przeglądu mogliśmy podziwiać młodych artystów tak wspaniale znających i reprezentujących tańce ludowe.
Pani Dyrektor Dorota Nowak powitała przybyłych gości m.in. Panie Magdalenę Szymańską, Joannę Patej oraz Pana Krzysztofa Wołosa, szkoły z Białego Kościoła, Wielkiej Wsi, Modlniczki. Przybliżyła również postać Józefa Lachnera. Właśnie na jego cześć w Modlnicy jest organizowany przegląd folklorystyczny. Przez długie lata był nauczycielem i kierownikiem modlnickiej szkoły. Kochała on muzykę oraz ludowość i starał się ją zaszczepić w każdym dziecku. Następnie powierzyła prowadzenie imprezy Pani Agnieszce Knapik.
Przegląd taneczny rozpoczęli uczniowie gimnazjum, którzy przygotowali przyśpiewki ludowe. Ich występ wprowadził wszystkich zgromadzonych w nastrój tej uroczystości. Następnie obejrzeliśmy wspaniałych tancerzy, którzy zaprezentowali piękne wykonania tańców ludowych. Uroczystość rozpoczęły polonezem dzieci ze szkoły w Białym Kościele następnie uczniowie z Wielkiej Wsi i Modlniczki, którzy zaprezentowali krakowiaka, a nasi uczniowie trzecioklasiści na zakończenie zatańczyli polkę. Był to przegląd nie tylko taneczny, ale i wokalny, ponieważ każda z grup przygotowała także przyśpiewki ludowe. Wszystkie zespoły otrzymały upominki.
Warto interesować się tym najstarszym przejawem kulturowej działalności człowieka, aby był nadal żywy i przekazywany z pokolenia na pokolenie.